ריבלין על בניון: "אינני מחרים איש"

בטקס שבו בוטלה הופעתו של הזמר עמיר בניון, התייחס לראשונה הנשיא להחרמת האמן על רקע שירו נגד ערבים. "משכן הנשיא איננו שייך לי", אמר. "בית הנשיא מוכרח להיזהר בכבודם ובמעמדם של כל האזרחים"

"משכן הנשיא איננו שייך לי ואינני מחרים איש". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיב היום (ראשון) לראשונה לסערת הזמר עמיר בניון, שהופעתו הערב במשכן הנשיא בוטלה בשל שירו השנוי במחלוקת "אחמד אוהב ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נבחרתי במטרה לשרת את כלל אזרחי ישראל", אמר ריבלין בכנס לציון יום היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב ואירן, אותו טקס שבו אמור היה בניון להופיע. "בית הנשיאות הוא בית העם. מאז ומתמיד התנגדתי בכל תוקף לחרמות".

הנשיא הדגיש כי את חשיבות חופש הביטוי. "אף אמן אינו נדרש לרשותו של אף אחד כדי להתבטא כרצונו במסגרת חופש הביטוי", אמר. "לצד זה, בית הנשיא, כביתם של כל אזרחי ישראל, רשאי ואף מוכרח להיזהר זהירות יתרה בכבודם ובמעמדם של כל אזרחי ישראל ולגלות רגישות יתרה לרוחות הציבוריות ולאווירת הרחוב, בפרט בימים רגישים ומתוחים אלה".

בניון: "אוהב את ריבלין אהבת אמת"

בשבוע שעבר הגיב בניון במסר מפויס דווקא כלפי הנשיא עצמו. "בעניין ההודעה שפרסם בית הנשיא ואשר כפי שצפו מנסחיה הוסיפה שמן למדורת הצלייה של עבדכם הנאמן בתקשורת, אבקש לומר שאני מכבד את מוסד הנשיאות ואוהב את הנשיא ריבלין אהבת אמת ושמח שהוא האיש שנמצא בבית הנשיא בעת הזו", נכתב בהודעה מטעמו.

"עמיר כתב שיר מחאה מתוך כאב על גל הטרור האחרון", הסבירו בסביבתו של בניון. "לגבי טיבו, ניתן כמובן להתווכח, אך נדגיש: השיר מדבר על אלימות המופנית כלפי אזרחי ישראל וכואב אותה, אין בו כל כוונה להסתה ואלימות איננה דרכנו ואיננה דרך היהדות, גם אם יש מי שמנסים לטעון שכן. עמיר ימשיך לשיר את אהבתו לארץ ישראל ולעם ישראל במדינת ישראל דמוקרטית וחופשית".

לאחר מכן הפנה בניון עקיצות כלפי התקשורת, שלדבריו ניהלה "מחול שדים" סביב שירו. "בזכותכם אנו חיים במדינה טובה יותר", טען בניון בציניות. "פועלכם המידתי המאוזן והחשוב הוא הוא המשמר את הדברים החשובים לנו במדינתנו הדמוקרטית-עד-שיחליטו-אחרת-מחר-אולי-או-לא, ובראשם כמובן חופש הביטוי לכל אזרחית, תושבת קבע, מיעוט באשר היא. מן הראוי ששיר כאב על גל טרור שמפורסם בפייסבוק של אומן יקבל כזה יחס מידתי, הוגן והגון".