יפתרו המשבר? נתניהו ולפיד ייפגשו היום

אחרי נתק של חודש, שני האישים הבכירים בקואליציה חוזרים לדבר. "כך אי אפשר לנהל מדינה", יאמר נתניהו ללפיד. רה"מ ייפגש גם עם לבני, בנט וליברמן בניסיון אחרון לברר אם הולכים לבחירות מוקדמות

יפתרו המשבר? נתניהו ולפיד ייפגשו (פלאש 90, מרים אלסטר)

פרסום ראשון: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד ייפגשו מחר (שני) בניסיון לפתור את המשבר בקואליציה. נתניהו זימן את לפיד לפגישה לאחר חודש של נתק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד ונתניהו נהגו להיפגש מדי שבועיים ביום שישי לפגישה קבועה. שתי הפגישות האחרונות בחודש האחרון בוטלו. לדברי לשכת לפיד הביטולים נבעו מסיבות אישיות. הפגישה היום היא ניסיון ראשון של השניים לחזור ולדבר ישירות ביניהם אחרי נתק מוחלט.

לא רק את לפיד יפגוש נתניהו ל"שיחות אישיות". "נתניהו יקיים בימים הקרובים ניסיון אחרון לבדוק האם ניתן להגיע להסכמים שיאפשרו את המשך קיום הממשלה, כך שניתן יהיה לנהל באופן תקין את ענייני המדינה", הסבירו גורמים בלשכת נתניהו. "אתמול נפגש ראש הממשלה עם ליברמן והיום הוא צפוי להיפגש עם בנט, לפיד ובהמשך עם לבני".

הפגישות הללו מגיעות בעיצומו של משבר פוליטי חריף בקואליציה וכשריח של בחירות מוקדמות באוויר. "ראש הממשלה אינו מוכן לקבל את המשך ההתנהלות שבה שרים תוקפים את הממשלה שבה הם חברים כאילו הם חברי אופוזיציה, כפי שעשה לפיד גם בשבוע האחרון, לרבות ניסיונותיו להדיח ראש ממשלה מכהן ללא בחירות כפי שהעידו ליצמן ודרעי", אמרו הגורמים.

"בנוסף, לפיד מפר גם את ההתחייבות להעביר תוספת של מליארדים לתקציב הביטחון, להצטיידות במערכות נשק מתקדמות ואימונים ובמקום זה נלקח הכסף לפרויקטים לאומיים שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד האוצר כמו העברת בסיסי צה"ל לנגב", הוסיפו. "ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שאינו מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו. כך אי אפשר לנהל מדינה".

ארכיון (Marc Israel Sellem/Flash90)

אתמול התארח שר האוצר יאיר לפיד באירוע "שבתרבות" בתל אביב והצהיר כי הוא "לא מפחד מבחירות אבל זה לא מה שמדינת ישראל צריכה עכשיו". לפיד מתח ביקורת חריפה על התנהלות ראש הממשלה: "במקום בנושאים הדרמטיים, מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה, בסקרים ובהישרדות פוליטית".

באירוע שנערך בתיאטרון הבימה בהנחיית בן כספית אמר השר כי "צר לי שתקציב המדינה הוא בן ערובה לעסקנות פוליטיות". לדבריו, המשבר ביחסים עם נתניהו "כולל בתוכו הרבה נושאים - הוא ביטוי למצב שבו הפוליטיקה הישנה קמה למאבק אחרון על המשאבים, על התקציבים שלה ועל הכוח הפוליטי שלה ועל האינטרסים של מרכיביה. מדובר בחמישה חברי מרכז חזקים בליכוד ששולטים במדינה ומשפיעים על הפוליטיקאים במפלגה".

"אנחנו הגשנו את התקציב החברתי ביותר בשנים האחרונות שמיועד ברובו למשרדים החברתיים. התקציב נתקע כי אותם חברי מרכז יושבים על ראש הממשלה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב ואני לא מבין למה נתניהו משתף עם זה פעולה", הוסיף לפיד. לדבריו, רפורמת מע"מ אפס תקועה "בגלל זה ועל זה בדיוק המשבר - ראש הממשלה הצביע בעד התקציב בממשלה ואז ניתק מגע ולא מדבר איתנו".

בליכוד תקפו: "אין גבול לפרצוף הכפול של לפיד"

בליכוד לא נשארו חייבים לדבריו של לפיד: בכירים במפלגה אמרו כי "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד, אשר מצד אחד מדבר על פוליטיקה חדשה, ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה".

עוד הוסיפו הגורמים במפלגה כי "לאחר שנכשל בניהול הכלכלה, ניסה להעביר תקציב שפוגע בצה״ל ובביטחון וקידם חוק שלא יוריד את מחירי הדיור וייטיב רק עם קבלנים המקורבים ליועציו ולמפלגתו - פנה לפיד מאחורי הגב לסיעות החרדיות על מנת לפתות אותן לפוטש. על כך מעידים ח״כ ליצמן ובכירים נוספים".

"הציבור שנתן ללפיד 19 מנדטים מצפה ממנו לסור מדרך האיומים, התכתיבים, ההשתלחויות והפופוליזם ולהתחיל, סוף כל סוף, לפעול באחריות לטובת העם והמדינה", הוסיפו.