יו"ר הקואליציה: "למרות ניסיון הפוטש, אפשר למצוא פתרון"

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין כי הוא מוכן לפשרות בחוק הלאום "במידה ותתקיים הידברות חיובית בין נתניהו ללפיד", שייפגשו היום לאחר הנתק. לטענתו החוק לא יפיל את הממשלה. היום, אולי, ההכרעה

מחפשים פתרון למשבר הקואליציוני: היום (שני) צפויה להתקיים פגישה מכרעת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד במטרה לנסות להרגיע את הרוחות הסוערות ולהבין האם עתיד הקואליציה הוא לבחירות או להמשך הדרך המשותפת. בריאיון ל"החדשות הלילה" אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כי פניו של ראש הממשלה לפשרה. אלקין רמז כי יסיר את נוסח חוק הלאום השנוי במחלוקת אותו הציע אם אופי ההידברות בין חברי הקואליציה יהיה חיובי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדבר תלוי בשר האוצר", אמר יו"ר הקואליציה, שהתייחס גם למתיחות בין לפיד ליעלון, ששיאה בהקפאת מעבר בסיסי צה"ל לדרום שפורסמה לראשונה בחדשות 2 על ידי כתבנו תמיר סטיינמן. "המצב כעת בלתי נסבל ומתפתח משבר חדש הנוגע לתקציב הביטחון, ולא רק לסוגיית מעבר צה"ל לנגב. הדבר עלול לגרור להשבתת פעילות צבא", הסביר.

בתשובה לשאלה בנוגע לשוני בין הממשלה הקודמת לנוכחית אמר אלקין. "קורה פה דבר שהוא כנראה חסר תקדים בפוליטיקה הישראלית", אמר. "שותפים קואליציוניים ובראשם לפיד ולבני רוצים לנהל את ראש הממשלה כאילו הם קיבלו אמון מהציבור לניהול המדינה. הדבר לא יכול להמשך בצורה זו, והניסיון לארגן פוטש הוא חסר תקדים. ראש הממשלה מנסה לנהוג בסבלנות ולחפש את המוצא. אם השותפים יצהירו ויפנימו שצריך לשנות את התנהלותם, נוכל למצוא פתרון לכל המשברים".

בתגובה לאמירות לפיהן אלקין הוא הגורם הדומיננטי בקרב חברי הממשלה התומך בפירוק הממשלה והליכה לבחירות אמר כי אינו מעוניין בבחירות בעיתוי הנוכחי.

"הממשלה לא תיפול על נוסח חוק הלאום"


אלקין הפתיע כשאמר כי הוא מוכן לשינוי נוסח חוק הלאום בגרסה שהציג, שאינה מקובלת על לבני ולפיד: "רוב שרי הממשלה תומכים בנוסח הנוכחי של חוק הלאום. מתי ואיך יובא החוק להצבעה זו החלטה שנקבל, אך לא על זה תיפול הממשלה".

"הצעת חוק הלאום בנוסח שלי נמצאת כרגע על סדר היום", הוסיף אלקין. "אם אראה שמתחולל תהליך אמיתי של הידברות וראש הממשלה יבקש, אתן פתח לאותה הידברות כיוון שאנו לא מחפשים להפיל את הממשלה או להסתכסך בכוח. אם צריך לחכות שבוע-שבועיים בכדי להגיע לנוסחה, זה לא מה שיפיל את הממשלה הזו", הוסיף. עם זאת, כאשר התבקש יו"ר הקואליציה להעריך את סיכויי ההישרדות של הממשלה בהרכבה הנוכחי הודה כי "קשה לי להעריך לאן זה ילך".

שיחות אישיות

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד ייפגשו במהלך היום בניסיון לפתור את המשבר בקואליציה. נתניהו זימן את לפיד לפגישה לאחר חודש של נתק. לפיד ונתניהו נהגו להיפגש מדי שבועיים ביום שישי לפגישה קבועה. שתי הפגישות האחרונות בחודש האחרון בוטלו. לדברי לשכת לפיד הביטולים נבעו מסיבות אישיות. הפגישה היום היא ניסיון ראשון של השניים לחזור ולדבר ישירות ביניהם אחרי נתק מוחלט.

לא רק את לפיד יפגוש נתניהו ל"שיחות אישיות". "נתניהו יקיים בימים הקרובים ניסיון אחרון לבדוק האם ניתן להגיע להסכמים שיאפשרו את המשך קיום הממשלה, כך שניתן יהיה לנהל באופן תקין את ענייני המדינה", הסבירו גורמים בלשכת נתניהו. "אתמול נפגש ראש הממשלה עם ליברמן והיום הוא צפוי להיפגש עם בנט, לפיד ובהמשך עם לבני".

הפגישות הללו מגיעות בעיצומו של משבר פוליטי חריף בקואליציה וכשריח של בחירות מוקדמות באוויר. "ראש הממשלה אינו מוכן לקבל את המשך ההתנהלות שבה שרים תוקפים את הממשלה שבה הם חברים כאילו הם חברי אופוזיציה, כפי שעשה לפיד גם בשבוע האחרון, לרבות ניסיונותיו להדיח ראש ממשלה מכהן ללא בחירות כפי שהעידו ליצמן ודרעי", אמרו הגורמים.

"בנוסף, לפיד מפר גם את ההתחייבות להעביר תוספת של מליארדים לתקציב הביטחון, להצטיידות במערכות נשק מתקדמות ואימונים ובמקום זה נלקח הכסף לפרויקטים לאומיים שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד האוצר כמו העברת בסיסי צה"ל לנגב", הוסיפו. "ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שאינו מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו. כך אי אפשר לנהל מדינה".