הוגשה הצעה לפיזור הכנסת

סיעות מפלגת העבודה ומפלגת מרצ הגישו הבוקר את הצעת החוק, שתידון במליאת הכנסת ביום רביעי. "אזרחי ישראל לא יכולים להמשיך להיות בני ערובה בידי נתניהו ולפיד", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג

באופוזיציה לא מחכים עד שיסתיים סבב הפגישות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שינסה לאחות את הקרעים בקואליציה, והגישו הבוקר (שני) הצעת חוק לפיזור הכנסת. סיעות מפלגת העבודה ומפלגת מרצ הניחו על שולחן הנשיאות את ההצעה, שתעלה להצבעה ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשלה של נתניהו תקועה ולא מתפקדת", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. "כל יום נוסף שלה לוקח את ישראל כמה צעדים אחורה". לטענת הרצוג, "בזמן שחברי הממשלה מנהלים קרבות אגו אין מי שינהל את המדינה והגיע הזמן לשים למחדל הזה סוף. אזרחי ישראל לא יכולים להמשיך להיות בני ערובה בידי נתניהו ולפיד, מגיעה להם הנהגה אחרת".

"הממשלה הזאת נכשלה בהגנה על הדמוקרטיה ועל זכויות האדם", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "הפערים הכלכליים הולכים וגדלים, אין שלום, ולכן מן הראוי שהכנסת תתפזר כמה שיותר מהר".

היום צפויה להתקיים פגישה מכרעת בין נתניהו ללפיד במטרה לנסות להרגיע את הרוחות הסוערות ולהבין האם עתיד הקואליציה הוא לבחירות או להמשך הדרך המשותפת. בריאיון ל"החדשות הלילה" אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כי פניו של ראש הממשלה לפשרה. אלקין רמז כי יסיר את נוסח חוק הלאום השנוי במחלוקת אותו הציע אם אופי ההידברות בין חברי הקואליציה יהיה חיובי.

"הדבר תלוי בשר האוצר", אמר יו"ר הקואליציה, שהתייחס גם למתיחות בין לפיד ליעלון, ששיאה בהקפאת מעבר בסיסי צה"ל לדרום שפורסמה לראשונה בחדשות 2 על ידי כתבנו תמיר סטיינמן. "המצב כעת בלתי נסבל ומתפתח משבר חדש הנוגע לתקציב הביטחון, ולא רק לסוגיית מעבר צה"ל לנגב. הדבר עלול לגרור להשבתת פעילות צבא", הסביר.בתשובה לשאלה בנוגע לשוני בין הממשלה הקודמת לנוכחית אמר אלקין כי "קורה פה דבר שהוא כנראה חסר תקדים בפוליטיקה הישראלית". עוד הוא הוסיף: "שותפים קואליציוניים ובראשם לפיד ולבני רוצים לנהל את ראש הממשלה כאילו הם קיבלו אמון מהציבור לניהול המדינה. הדבר לא יכול להימשך בצורה זו, והניסיון לארגן פוטש הוא חסר תקדים. ראש הממשלה מנסה לנהוג בסבלנות ולחפש את המוצא. אם השותפים יצהירו ויפנימו שצריך לשנות את התנהלותם, נוכל למצוא פתרון לכל המשברים".