פרסום ראשון: ח"כ מיכאלי הורחקה מהכנסת לחודש

ועדת האתיקה של הכנסת הרחיקה את ח"כ אנסטסיה מיכאלי לחודש ימים בעקבות "תקרית המים" אתמול. היא לא תשתתף בדיוני המליאה, הוועדות ולא תוכל להצביע. זהו העונש הכבד ביותר שהוטל על ח"כ מאז פרשת ההצבעות הכפולות לפני 8 שנים. הערכות: סוף דרכה הפוליטית של הח"כית. מג'אדלה: שוקל להגיש תלונה במשטרה

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה הבוקר על עונש חמור לח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), אשר שפכה אתמול מים בפניו של ח"כ ראלב מג'אדלה: חודש הרחקה מהכנסת. ח"כ מיכאלי לא תוכל להשתתף בדיוני ועדות הכנסת או בדיוני מליאה ולא תוכל להשתתף בהצבעות - אולם תמשיך לקבל שכר ואת ההטבות הנלוות. מדובר בעונש הכבד ביותר לחבר כנסת מזה 8 שנים, אז הואשמו חברי כנסת בהצבעות כפולות במליאת הכנסת.

ח"כ מג'אדלה אמר בתגובה כי הוא "מברך על החלטת ועדת האתיקה בנושא ח"כ מיכאלי. אני סמוך ובטוח שלעיני חברי ועדת האתיקה עמדו שיקולים כבדי משקל, ובראשם להחזיר לי ולכנסת כולה את כבודה, וכמו כן להטיל עונש מרתיע לעתיד". מג'אדלה הוסיף כי הוא בוחן את האפשרות להגיש תלונה במשטרה נגד ח"כ מיכאלי.

אמש שלחה ח"כ מיכאלי מכתב התנצלות ליו"ר ועדת האתיקה ובו כתבה: "הדבר נעשה מתוך סערת רגשות".

מיכאלי שיגרה את המכתב לח"כ יצחק וקנין, יו"ר ועדת האתיקה בכנסת, כדי להסביר את המעשים הקשים אתמול. "הריני להביע את התנצלותי על עצם שפיכת המים לעבר חבר הכנסת ראלב מג'אדלה. הדבר נעשה מתוך סערת רגשות, ולא מתוך רצון לפגוע בכבוד הכנסת או בחבר הכנסת באופן אישי", כתבה מיכאלי והדגישה כי "ברור לכל שאין מקום להתנהגות מסוג זה במשכן מכובד כגון הכנסת או בכלל".

כמה מחברי הוועדה ציינו כי הם רואים את האירוע בחומרה, כיוון שלא מדובר בפעם הראשונה שמיכאלי עומדת בפניהם. גם במפלגתה של מיכאלי רואים בחומרה את האירוע. "ישראל ביתנו" פרסמה גינוי למעשה בו נקבע כי "מדובר בהתנהגות לא ראויה", ויו"ר המפלגה ליברמן עשוי להדיח אותה מהרשימה לקראת הבחירות הבאות.

עד לשעות הלילה אתמול, מיכאלי עוד התרברבה במעשה שזכה לגינויים רבים, והעלתה בשעות הערב את סרטון התקרית לאתר יוטיוב, תחת הכותרת "מלמדת לקח את מג'אדלה".

מיכאלי אתמול בדיון: "מים הם כלי מצוין להצטנן"

במהלך הדיון אתמול שעסק בנזיפה של משרד החינוך למנהל בית ספר ביישוב ערערה שלקח את תלמידיו למצעד זכויות אדם, התפתח ויכוח בין ח"כ מיכאלי לבין חברי הכנסת הערבים. בשלב מסויים כינו חברי הכנסת הערבים את מיכאלי "פאשיסטית" ומג'אדלה ביקש מיושב ראש הוועדה "להשתיק אותה". בתגובה קמה מיכאלי, לקחה כוס מים והטיחה אותה בפרצופו הנדהם של מג'אדלה. מיד לאחר מכן יצאה מיכאלי מהחדר.

בתגובה לאירוע כתבה אתמול מיכאלי בדף הפייסבוק שלה כי "מצד אחד מילותיו של ראלב מג'אדלה שוות לי כקליפת השום, אך יחד עם זאת, תמו הזמנים שגבר יכול לקלל אישה בפומבי, להעליב אותה ולהתנהג באלימות - הזמנים השתנו. אני לא אתן לאף אדם, חבר כנסת מכובד ככל שיהיה, את הפריבילגיה לנהוג באלימות שטח שלא במשכן הכנסת. אני ככל חושבת שמים הם כלי מצוין להצטנן. המים מבחינת חבר הכנסת היו מחיר זעום, מעצר על אלימות נגד נשים גדול בהרבה".

"מדובר במעשה שפוגע בכנסת כולה"

זוהי אינה הפעם הראשונה בה מיכאלי תוקפת את חבריה למליאה. בדיון שנערך בחודש יוני 2010 על המשט לעזה ועל התגובה הישראלית, החלה מתקפה חסרת תקדים של חברי הכנסת נגד חנין זועבי (בל"ד) שהשתתפה במשט.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין התייחס לאירוע והודיע כי יעבירו לבדיקת ועדת האתיקה. "שמעתי בצער רב, יחד עם חברי הנשיאות, על האירוע בוועדת החינוך. מדובר במעשה שפוגע בכנסת כולה ואסור לעבור על כך לסדר היום, ועל כן אגיש תלונה לועדת האתיקה. נמתין למסקנות הוועדה ונמשיך לדון בעניין על כל השלכותיו", הדגיש ריבלין.

"אנו מצויים באווירה שהבחירות ממשמשות ובאות. אני מעריך שהדבר יוביל להתלקחות יצרים, ויהיו אי אלו חברי הכנסת שירצו להבליט את עצמם באמצעות תעלולים וגימיקים. מי שישלם את המחיר הם הכנסת והדמוקרטיה הישראלית", ציין ריבלין. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק