הממשלה אישרה את חוק חינוך חינם מגיל 3; נתניהו: "תוקן עוול היסטורי"

לאחר שעות ארוכות של דיונים בממשלה, אישרו השרים, ברוב של 21 תומכים מול 8 מתנגדים, את הצעת חוק חינוך חינם מגיל 3. ש"ס תמכה ברגע האחרון, ישראל ביתנו התנגדה. רה"מ נתניהו: "תיקנו עיוות היסטורי"

לאחר דיונים מרתונים במהלך הלילה והיום, אישרה הערב הממשלה בהצבעה את חוק חינוך חינם מגיל 3. בהצבעה התנגדו חמישה משרי ישראל ביתנו ו-3 שרי העצמאות למעט השרה אורית נוקד. הערב קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ מסיבת עיתונאים בנושא, אותה העברנו בשידור חי.

"27 שנים אנחנו מדברים על חוק חינוך חינם לילדים בני 3 ו-4. קיבלנו את ההחלטה ליישם את החוק, ותקצבנו אותו", אמר הערב ראש הממשלה נתניהו בתדרוך עיתונאים שערך אחרי ההצבעה. "אנחנו מתקנים עיוות היסטורי. אנחנו מתקנים זאת קודם כל על ידי סיוע למשפחות עם ילדים קטנים. החל מספטמבר רבע מיליון ילדים יהיו במסגרת הזאת".

"בנוסף, אנחנו עוזרים למשפחות קשות יום באמצעות סבסוד לטיולים וספרי לימוד", המשיך נתניהו. " נסבסד את הצהרונים - אך הדבר יהיה מותנה בכך שההורים יעבדו. אנחנו מעוניינים לעודד אבות ואמהות לצאת לעבודה. אי אפשר לטפל ב"עץ החינוך" הזה אם לא מטפלים בשורשיו. טיפלנו בבתי הספר היסודיים ברפורמה, טיפלנו בהשכלה הגבוהה והיום את ברכה ויום חג למדינת ישראל. סוף סוף אנחנו עושים דבר שדיברו עליו כל השנים".

ראש הממשלה הוסיף כי הוחלט שלא לקצץ בתקציב הביטחון. "לאור ההתרחשויות באזורנו, לאור ריבוי האתגרים מסביבנו זה יהיה משגה לקצץ בתקציב הביטחון - ומעבר לכך אני חושב שצריך להגדיל את תקציב הביטחון", אמר נתניהו. "נוסיף שלושה מיליארד שקל לתקציב ותוכנס גם שקיפות לתקציב הביטחון".

פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי, בירך על ההחלטה והדגיש כי יישומה יאפשר "שוויון הזדמנויות בחברה לכלל ילדי ישראל הן במרכז והן בפריפריה ויקל מבחינה כלכלית באופן משמעותי על הורים עובדים בעלי ילדים קטנים שהם השכבה המרכזית של החברה בישראל".

סילבן שלום: "ילדי דימונה יממנו את קיסריה"

השר סילבן שלום תקף את המהלך במילים קשות והגדיר אותו "החלטה הזויה ובזויה שתגרום לפגיעה אנושה בשכבות החלשות". שלום האשים כי התכנית מהווה "פעולה הפוכה לדוח טרכטנברג. בפריפריה לא ייהנו מהחוק החדש מכיוון שהוא כבר קיים ברוב היישובים. למעשה, נוצר מצב שבו ילדי דימונה ושדרות יממנו את קיסריה וסביון".

שר האוצר יובל שטייניץ שתומך בתכנית התייחס לדבריו של הבולט שבמתנגדים - שר החוץ אביגדור ליברמן. האחרון הצהיר על כוונתו להגיש הצעה אלטרנטיבית שתקבע חוק חינוך חובה כבר מגיל שנתיים - בתנאי ששני ההורים עובדים ושירתו בצבא. את התנגדותו ליוזמה במתווה הנוכחי הסביר בכך ש"הערבים והחרדים הם המרוויחים הגדולים ממנה. איננו צריכים לסבסד קבוצות קיצוניות דוגמת פעילי התנועה האיסלאמית או הסיקריקים ונטורי קרתא".

בהכנת הידיעה השתתף אלעד שמחיוף

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת