ראש הממשלה הקפיא את חוק השופטים

בתום שלושה ימים של התלבטויות, מקבל הערב ראש הממשלה נתניהו החלטה בנוגע לחוק המדובר שנועד לחזק את הימין בוועדה למינוי שופטים - ומקפיא אותו. בתום התייעצות עם שר המשפטים ההערכה היא שהחוק לא יעמוד במבחן בג"ץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחליט היום בתום סבב התייעצויות להקפיא את החוק שנועד להבטיח לימין רוב בוועדה למינוי שופטים.

החלטתו של נתניהו מגיעה בתום סבב התייעצויות גם עם שר המשפטים יעקב נאמן, שבסיומו מגיעים השניים למסקנה כי החוק שהם תומכים בו שניהם, לא יעמוד במבחן בג"ץ. להערכת שניהם, אם החוק יגיע לכדי בחינה משפטית הוא פשוט יתבטל על ידי השופטים.

מדובר במכה קשה לשר המשפטים ששוב לא מצליח לחוקק יוזמות שהוא עומד מאחוריהן, ושוב מסבך על הדרך את ראש הממשלה. חשוב להזכיר כי נתניהו הקפיא בעבר חוקים נוספים כמו חוק העמותות שעל פי הערכה לא יעלו מחדש לדיון.

הדיון בחוק נקטע - רגע לפני שהחל

הדיון בוועדת החוקה של הכנסת על שינוי נוסח החוק לקביעת הרכב נציגי לשכת עורכי הדין נקטע היום בדרמטיות, רגע לפני תחילתו. הדיון נקבע על רקע הביקורת החריפה שעוררה ההחלטה לשנות את החוק, ולמרות זאת - הוחלט לא לקיים אותו. לאחר הביטול, כפה יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין לקיים אותו מחדש והודיע כי החוק לא יוכל לעלות לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

לפי הצעת החוק, ישוריין אחד המושבים של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים לחבר קואליציה בלשכה - מהלך שיוביל לרוב ימני בוועדה ויקל משמעותית על שר המשפטים, יעקב נאמן, במינוי שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום.

ח"כ כרמל שאמה-הכהן יזם את הדיון כדי לבחון מחדש את השלכותיו. "לאור העובדה שמדובר בחוק גבולי, החלטתי לפעול למנוע את הנחתו במליאה ולפתוח אותו לדיון מחדש", אמר שאמה הכהן טרם הדיון. אלא שברגע האחרון לפני הדיון הוא בוטל, ככל הנראה בעקבות הוראתו של ראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק