שר המשפטים תומך, המשרד שלו מתנגד

הצעת החוק השנויה במחלוקת אושרה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת החוקה של הכנסת, לקראת אישורה במליאה. לפי ההצעה, יתקיימו מחדש בחירות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים. באופוזיציה תוקפים: הממשלה תמנה אנשים מטעמה ותשלוט על מינוי השופטים. באופן מפתיע, נציגת משרד המשפטים התנגדה להצעה - אבל השר תומך

שר המשפטים. הוא תומך, אנשיו מתנגדים (חדשות 2)

ועדת החוקה של הכנסת אישרה בצהריים, בהכנה לקריאה שנייה ושלישית, את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. על פי הצעת החוק, יתקיימו בחירות חדשות לבחירת נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, במתכונת חדשה.

מבקרי ההצעה טוענים כי בדרך זו, הקואליציה מנסה להדיח את שני נציגי לשכת עורכי הדין שמונו לפני מספר שבועות - ולמנות במקומם נציגים "נוחים" יותר שישרתו את מטרות הממשלה.

נציגת משרד המשפטים בדיון תקפה בחריפות את הצעת החוק ואמרה שאין בה אלא כדי לשנות תוצאות בחירה המנוגדות לרצונם של חברי כנסת כאלו ואחרים וכי יישומה יפגע באוטונומיה של לשכת עורכי הדין - זאת בניגוד מוחלט לעמדתו של השר הממונה עליה, יעקב נאמן.

לפי הצעת החוק, ישוריין אחד המושבים של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים לחבר קואליציה בלשכה - מהלך שיוביל לרוב ימני בוועדה ויקל משמעותית על שר המשפטים, יעקב נאמן, במינוי שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום. בשבוע הבא צפויה הכנסת לאשר את החוק בקריאה ראשונה ושלישית.

ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף בחריפות את ההצעה ואמר כי "ביטול בחירות זמן קצר לאחר שנערכו הוא לא רק פגיעה בדמוקרטיה מהותית, אלא גם פגיעה בבסיס הדמוקרטיה הפורמלית. בלי כיבוד של תוצאות הבחירות גם על ידי אלה שהפסידו - אין משמעות להליכים ואין משמעות לבחירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת