אחרי הפגישה: כחלון בדרך לממשלה

ראש הממשלה נתניהו וכחלון נועדו אתמול במשך מספר שעות והסכימו על כל המחלוקות המהותיות – מה שסולל את דרכה של מפלגת כולנו לקואליציה. כעת יכול נתניהו להותיר את תיק החוץ בידי ליברמן וללחוץ על בנט, או לחילופין לסגור עם בנט ולאיים על ליברמן בישיבה באופוזיציה

חוזר לממשלה: כחלון ונתניהו, ארכיון (חדשות 2, רויטרס)

על סף הקמת ממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש כולנו משה כחלון נועדה אמש (ראשון) למה שהוגדר על ידי מקורבים כפגישה מכרעת. כל סוגיות הליבה שעמדו על שולחן המשא ומתן הקואליציוני סוכמו וכעת ניתן לומר שלא נותרו מחלוקות מהותיות בין המפלגות. המשמעות: כולנו בדרך לקואליציה ובתוך ימים יהיו לראש הממשלה 53 ח"כים בקואליציה המתגבשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוגיה אחת שנידונה בין השניים עוד נותרה פתוחה, והיא עתידו של מנהל התכנון והשאלה האם יישאר בידי משרד הפנים או שיימסר לכולנו בתמורה לחבילת פיצוי לדרעי. עם זאת, גורמים המקורבים לשיחות הבהירו כי אין ספק שיימצא פתרון לסוגיה.

במהלך הפגישה ליבנו כחלון ונתניהו סוגיה אחר סוגיה - החל מהמדיניות הכלכלית, דרך תיאום בנושא המדיני-ביטחוני ונושאי חקיקה שונים וכלה בסיכום על תקציב דו-שנתי עד 2017 לפחות.

בתוך מספר ימים צפויה הקואליציה של נתניהו לכלול את הליכוד, כולנו, ש"ס ויהדות התורה - בסך הכל 53 חברי כנסת. כעת עומדות בפני נתניהו שתי אפשרויות פעולה. הראשונה היא להשאיר את תיק החוץ בידי יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, מה שיגדיל את הקואליציה ל-59 ח"כים. לאחר מכן יוכל ללחוץ על הבית היהודי להתפשר על תיק בינוני לבנט, בטענה כי אם יתנגדו הם יסללו את הדרך לממשלת אחדות עם המחנה הציוני.

לחלופין, נתניהו יכול להגיע להסכם עם הבית היהודי ולהגיע ל-61 ח"כים ואז להעמיד בפני ליברמן את האפשרות להסתפק בתיק בינוני או בישיבה באופוזיציה.