בניגוד לערוץ 10: נתניהו ימחל לרשות השידור על החוב

ועדת הכלכלה סירבה השבוע לדחות את המועד שבו יידרש הערוץ המסחרי להפקיד 45 מיליון שקלים בקופת המדינה, ולמרות הסכנה על קיומו - זוכה דווקא הטלוויזיה הממלכתית ליחס מקל, על חוב בגובה 300 מיליון שקלים. רה"מ בתגובה: "הפרסומים שגויים"

שני ערוצים, יחס שונה (חדשות 2)

בזמן שוועדת הכלכלה סירבה לדחות את מועד תשלום חוב של 44 מיליון שקלים לערוץ 10, עושה הממשלה מהלך הפוך - ו"מחלה" לרשות השידור על חוב גדול בהרבה: מדובר ב-300 מיליון שקלים שנועדו לרכישת הפקות מקומיות. בלשכת נתניהו הכחישו את הפרסומים, וציינו כי "רשות השידור חייבת להתייעל ולצמצם את הנטל הכספי על האזרח".

עורכי הדין יהושע רזניק וינון סרטל שיגרו שלשום בשל ארגוני היוצרים מכתב זועם ליועצת המשפטית של ראש הממשלה, שלומית פרגו. ראשי הארגונים תקפו את מדיניות הממשלה, ואת המהלך שצפוי להתבצע בעניין רשות השידור כינו "חקיקה רטרוספקטיבית פסולה שכל מטרתה היא הכשרתו של השרץ".

החוק מחייב את רשות השידור לשדר תכניות חינוך מסוגים שונים וכן לקדם את היצירה העברית והישראלית. לשם כך, הוחלט כי עליה להשקיע לפחות 36% מהכנסותיה לטובת רכישת הפקות מקומיות שלהן יוקצה לפחות חצי מזמן השידור.

תקציב רשות השידור ל-2011 היה 870 מיליון שקלים, ולמרות זאת - חרף הוראות החוק הנושא - הושקעו רק 2.78% מההכנסות לצורך ההשקעה בהפקות המקומיות הקנויות.

במכתב מטעם ארגוני היוצרים נכתב כי "במסגרת תקציבה, בחרה הרשות גם השנה להימנע מלהשקיע בהפקות מקומיות בהיקף הקבוע בחוק. תקציב זה, על אף היותו מנוגד לחוק, אושר על-ידי מוסדות רשות השידור, ובאחרונה אף אושר על-ידי שר האוצר".

לשכת ראש הממשלה: "אין שום מחיקת חוב לרשות השידור"

יו"ר רשות השידור ד"ר אמיר גילת, דחה את הפרסומים על כך שהממשלה מתכווננת כביכול למחוק לרשות השידור חובות בסך 300 מיליון שקלים. "מדובר באקט פרוצדוראלי שייפתר במסגרת הרפורמה המתגבשת, כשבפועל לא מתבקשת הממשלה לתת ולו גם שקל אחד לרשות", אמר גילת והוסיף כי "רק תקצוב הרפורמה יציל את רשות השידור מקריסה, יאפשר לה לשנות את חלוקת התקציבים הפנימית ולמלא את ייעודה".

בלשכת ראש הממשלה מיהרו להגיב לפרסומים וציינו כי "אין שום מחיקת חוב לרשות השידור, הפרסומים בכלי התקשורת בדבר מחיקת החוב -שגויים, הציבור ישלם פחות אגרה ותקציב הרשות יקוצץ". עוד צייני בלשכתו של נתניהו כי "רשות השידור לא חייבת ולו שקל אחד. אי עמידתה במחויבות לקניית הפקות מיוצרים חיצוניים תובא לדיון בממשלה ביום ראשון הקרוב".

בנוסף, החליט נתניהו להפחית את אגרת הרדיו והטלוויזיה ב-5% בשנה הבאה, ובכך דחה את בקשת רשות השידור לבטל את ההפחתה המתוכננת באגרה, ולקצץ ב-30 מיליון שקלים את תקציבה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת