הסערה הבאה מימין: החוק שיכשיר מאחזים בלתי חוקיים

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק חדשה הקובעת כי מאחזים ביהודה ושומרון לא יפונו ולא ייהרסו, אלא אם בעל הקרקע פנה לבית משפט בתוך 4 שנים. המשמעות: חלק גדול מהמאחזים שמוגדרים "בלתי חוקיים" יהפכו לחוקיים לגמרי. "הריסת המבנים חסרת טעם וגרוע מכך - מנוגדת למוסר ולצדק", כתבו הח"כים

פינוי מאחז מצפה יצהר, היום

אחרי חוק המסגדים וחוק העמותות - הסערה הבאה בחקיקת הימין כבר כאן: שלושה ימים לאחר פינוי מאחז מצפה יצהר, צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת חוק חדשה – המכשירה בפועל את המאחזים הבלתי חוקיים.

הצעת החוק קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים על קרקע שאדם טוען לבעלות עליה, אולם הוא לא פנה בנושא לבית משפט במשך ארבע שנים – הרי שהמבנים על הקרקע לא יפונו ולא ייהרסו, ויוותרו בידי המתגוררים בהם. עם זאת, יהיה רשאי בית המשפט להורות על פיצוי כספי לבעל הקרקע. המשמעות: חלק גדול מהמאחזים שמוגדרים כיום "בלתי חוקיים" יהפכו לחוקיים לגמרי.

את הצעת החוק המכונה "הגנה על מחזיקים במקרקעין ביהודה ושומרון" הגישו שורה ארוכה של חברי כנסת מהימין, ובהם זבולון אורלב, זאב אלקין, רוברט אילטוב, דוד אזולאי, יעקב כץ, אורי אורבך, אופיר אקוניס, כרמל שאמה, ציפי חוטובלי, דני דנון ועוד.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "הצעת החוק באה למנוע את הרס הבתים במידה ובמשך ארבע שנים מאז הקמת הישוב לא פנה התובע הטוען לבעלות על המקרקעין לבית המשפט המוסמך ולא הוכיח את בעלותו בראיות כמקובל. ההצעה מתייחסת לישוב המונה לא פחות מעשרים משפחות. ראוי שעתיד ישובים אלה יהיה כעתיד כל יתר הישובים ביהודה ושומרון".

"הריסת המבנים חסרת טעם וגרוע מכך מנוגדת למוסר ולצדק הטבעי בשעה שהבעלים לא הציגו בדל ראיה והשתהו בתביעתם שנים רבות כל כך", מסבירים הח"כים מהימין. "במקרים אלה יש לאזן בין האינטרס של הבעלים אותו יש לפצות פיצוי מלא בין בכסף ובין במקרקעין חלופיים לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".