פרס לרבנים: "אל תשפכו נפט לבערה"

על רקע האירועים האלימים בימים האחרונים בין פעילי הימין הקיצוני לכוחות הביטחון, נועד הבוקר נשיא המדינה שמעון פרס עם ראשי הנהגת הציונות הדתית

נשיא המדינה שמעון פרס מנסה להרגיע את הרוחות סביב העימותים בין פעילי הימין לכוחות הביטחון: הנשיא נפגש הבוקר עם רבנים, עם ראשי ההתיישבות ביש"ע ועם נציגי ראשי המכינות הקדם-צבאיות. בין השאר, פרס ידון עמם גם בנושא אפליית נשים. את הצהרות הנשיא והרבנים בתום הפגישה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בתום הפגישה נערכה מסיבת עיתונאים בה גינו הצדדים את האלימות כלפי חיילי צה"ל והתושבים הערבים והביעו תקווה להידברות. הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי אמר כי שמחנו מאוד לשמוע את הנשיא אומר שעם ישראל אוהב ויכוחים, אבל צריך לשמור שהוויכוח לא יגלוש לשנאה, ושהשיח יכבד אחד את השני.

"הגענו כאן להביע עמדה נחרצת ביחס לאירועים שהיו", אמר הרב סדן. "הצבא הוא צבא העם, יש כאן מחנכים שילדיהם משרתים בצבא בדרגות שונות וצריך להוציא את צה"ל מכל ויכוח פוליטי. הצבא הוא בבת עינה של האומה. הבענו גם עמדה יהודית לפיה אלימות היא פסולה מכל וכל, גם נגד ערבים וגם בנושא ונדליזם כלפי מסגדים, שחוץ מלהלהיט את הרוחות אין בו שום דבר".

"הנשיא הביע בפנינו את אמונו המלא בחייל הדתי, בלויאליות שלו ובקואופרטיביות שלו, בניגוד לכל מיני עמדות הקצנה שנשמעו בימים האחרונים", הוסיף הרב סדן. "הבאנו את בקשתנו לנשיא, לתרום לאווירת הפיוס ההדדית, גם בשיח הציבורי ובתקשורת, ולקדם את ההליכים המנהליים שיעשו בידול בין ישובים שהוקמו בתיאום עם הצבא ובהם נעצרו הליכי האישורים, ובין אותם מאחזים ספורדיים שהוקמו שלא כחוק בניגוד להוראת הצבא, ואנחנו גם מתנגדים להקמתם".

יו"ר מועצת יש"ע: "גם אני כחייל מילואים הייתי עלול להיות מותקף"

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין התייחס לתופעת האלימות מצד אותם פעילים נגד הצבא. "אין שום הצדקה להרים יד על חייל או קצין, אין הצדקה לפלוש לבסיס צבאי, תהיה דתם מוסלמית או יהודית, וצריך לטפל בהם בי קשה ביותר", אמר. "אני עצמי קצין במילואי ואילו הייתי משרת באותו יום הייתי יכול להיות מותקף בעצמי, וזה מדגיש את האבסורד".

דיין יצא נגד ההסתה שמתחוללת בימים האחרונים נגד ההתיישבות היהודית ביו"ש. "אין אדם כמו הנשיא פרס כדי לשים סוף לדמוניזציה שעושים לציבור שלם. אני בטוח שהנשיא יהיה סכר להסתה וגשר להידברות".

מלבד הוונדליזם שבמעשים נגד המסגדים, פרס ציין את הסכנה שבמעשים לגורלה של ישראל ולמעמדה הבינלאומי. "מבחינה פוליטית, מה שהבחורים האלה עושים הוא חמור ביותר. ישראל תמיד התגאתה שהיא תגן על כל המקומות הקדושים לכל הדתות. אנחנו נותנים לכל בני הדתות להיכנס להר הבית ולהתפלל לפי דתם, לפי אמונתם. בימים כאלה שיש מתח אדיר, לתת הצדקה לתקוף את ישראל זה אסון, זה שיגעון. המזרח התיכון בוער - עכשיו צריך לשפוך נפט לבערה הזו? נגד ישראל? אין זה הזמן לכך".

"לא הכל אני מסכים עם דרככם אבל אני מכבד את זכותכם הלגיטימית. אני שמח שמצאנו שפה משותפת לגנות את התופעה שבה בנים ובנות נכנסים למחנות צה"ל, וכמעט נרצח לנו קצין. לפני התורה אסור לרצוח, יש תורה שלמה ומוכרחים לכבד אותה. לכן מערכה חדה משותפת חד משמעית נגד התופעה הקשה והאכזרית הזו תוכל לעצור את התופעה הזו", הוסיף הנשיא.

ראש הממשלה: פעילי הימין הם אנרכיסטים לא טרוריסטים

אתמול נפגשו מנהיגי המתנחלים עם הרב הראשי שלמה עמאר ועם מפקד חטיבת אפריים וסגנו שהותקפו על ידי פעילי ימין שלשום, וחיזקו אותו.

במקביל, ראש הממשלה דחה את הצעתם של השרים נאמן ואהרונוביץ' להגדיר את המתפרעים היהודים "ארגון טרור". נתניהו אמר שהפורעים הם אנרכיסטים ולא טרוריסטים והוסיף כי "דין מפרי הסדר בחטיבת אפריים כדין מפרי הסדר בהפגנות בבילעין".

למרות הסתייגותו, נתניהו יאפשר לשר לביטחון הפנים ולשר המשפטים להעלות את המלצתם בפני שרי השמיניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת