בלחץ השמאל: בוטל פרויקט התרומות של בנק לאומי

בהודעה מפתיעה נמסר הבוקר כי מבצע "שני מיליון סיבות טובות", שבו התמודדו 139 עמותות על קבלת תרומה בגובה שני מיליון שקלים, יבוטל - בשל זעם משמאל על השתתפות ארגון הימין בו. "רצינו בטוב, אך תחת זאת מצאנו את עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית, שפגעה גם בעמותות", נמסר מהבנק

המבצע בוטל (חדשות 2)

קמפיין השמאל נגד השתתפות תנועת "אם תרצו" בפרויקט "שני מיליון סיבות טובות" של בנק לאומי הביאה את הנהלת הבנק לבטל את המבצע - בשיאו.

במסגרת הפרויקט, הוזמנו הגולשים באינטרנט לבחור ארגון מבין 139 עמותות - כשזה שייזכה לפופולאריות הגבוהה ביותר ייזכה לתרומה של שני מיליון שקלים מהבנק.

בעקבות השתתפות תנועת הימין "אם תרצו" בפרויקט, פתחו אנשי וארגוני שמאל במחאה מתוקשרת נגד בנק לאומי - ואף איימו לסגור בצעד מתואם את חשבונותיהם שם.

במכתב גלוי שפרסמה הנהלת לאומי הבוקר נכתב: "רצינו בטוב, אך תחת זאת מצאנו את עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית, שפגעה גם בעמותות. מספר עמותות המשתתפות בפרויקט פנו אלינו באומרן כי האווירה שנוצרה סביב הפרויקט מעיבה עליהן ואף מזיקה להן".

עוד הסבירו בבנק כי "כתאגיד הקשוב לדיאלוג עם הציבור הגענו למסקנה כי לעת הזו, המודל שאימצנו לא השיג את מטרתו. כיוון שכך, החלטנו שטוב נעשה אם בשלב זה נפסיק את הפרויקט, ובהמשך נבחן את דרך הפעולה הנכונה להשגת המטרות".

על השלכות ביטול הפרויקט על הארגונים שהתחרו בו הוסיפו ב"לאומי" כי "139 העמותות שטרחו ופעלו במסגרת הפרויקט לא תסבולנה מנזקים. לכל עמותה יועבר סכום של 10,000 שקלים, שישמש לכיסוי הוצאותיה. את 600 אלף השקלים הנותרים יפנה 'לאומי' למיזמים ולפרויקטים שבהם אנו מעורבים זה מכבר, לקידום החינוך, הקהילה והרווחה בישראל".

"שלום עכשיו": ניצחון על הימין, "אם תרצו": סתימת פיות

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, שהיה אחד ממובילי המחאה נגד השתתפות "אם תרצו" בפרויקט, בירך הבוקר על הביטול. "בוקר טוב לכולם! תודה לאלפי הלקוחות ששלחו במהלך סוף השבוע פקסים ומכתבים להנהלת הבנק. שוב הוכח ש'אם תרצו' היא תנועה צינית ובעייתית שכמעט שהצליחה לגנוב כסף שיועד למטרות חברתיות. הוכחנו שהלחץ הציבורי האפקטיבי מביא לניצחון ההיגיון הישר על כוחות פולטים מימין".

ב"אם תרצו" נמסר בתגובה כי "מסע סתימת הפיות והאיומים הבריוניים של 'שלום עכשיו' עשה את שלו. שוב הוכח שהשמאל הקיצוני מתמחה בסתימת הפיות של כל מי שלא מתיישר עם עמדותיו הסהרוריות. אנו מצרים על כך שבנק לאומי נכנע לאיומים ולסחטנות של 'שלום עכשיו', איומים שכתוצאה מהם נפגעו עשרות עמותות חברתיות שעושות עבודת קודש".

בתנועה הפנו אצבע מאשימה אישית לעבר מזכ"ל "שלום עכשיו", ואמרו כי "יריב אופנהיימר ימשיך לקבל את משכורתו השמנה מהאיחוד האירופי בשעה שעמותות חברתיות יאלצו לקצץ את פעולותיהן. אנו מודים לעשרות אלפי האנשים שתמכו והובילו את התנועה למקום השני בתחרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת