זהבה גלאון על התיקון לחוק העמותות: "תג מחיר לדמוקרטיה"

הניסוח המחודש של חוק העמותות אינו מספק את ח"כ זהבה גלאון ממרצ, שסבורה כי פעילות הארגונים שייפגעו כתוצאה מהחוק היא לגיטימית."מדינת ישראל חזקה דיה כדי להכיל אותם", טוענת גלאון בריאיון לחדשות 2 באינטרנט וקוראת לממשלה להפסיק את "ציד המכשפות"

הניסוח המחודש לחוק העמותות, שנעשה בעקבות פנייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ליוזמי ההצעה, לא שיפר אותו בעיניי, אלא גרם לו להיות אף גרוע יותר מהחוק הקודם. אין לי דרך אחרת להגדיר את זה - ההצעה המחודשת קובעת שארגונים מסוימים חותרים תחת קיומה של מדינת ישראל.

אני מאמינה ששימוע בכנסת והענשת ארגונים עוד לפני שהם בכלל נחקרו ונבדקו, רק על סמך דעתם של הפוליטיקאים, הוא צעד שאינו מתקבל על הדעת. יתרה מזו - זה המשך ציד המכשפות, כמו בתקופות החשוכות והאפלות מההיסטוריה האמריקנית, במסגרתן רדפו אחר ארגונים רק כי הם ביקרו את השלטון.

אני חושבת שהניסיון להבחין בין העמותות הוא ניסיון פסול. אני עצמי מתנגדת לפעולה נגד מדינת ישראל ויש לי ביקורת רבה על מדיניות הממשלה, אני פועלת בתוך גבולות כללי המשחק כפי שאני תופסת אותם. אבל, זה לא אומר שאיני יכולה לאפשר לעמותות אחרות שלא חושבת כמוני לפעול, שהרי ככה דמוקרטיה פועלת.

מדינת ישראל חזקה דיה גם כדי להכיל ארגונים מסוג זה

זה לא שישראל מסרבת להעניק תרומות לעמותות שבמחלוקת, אלא מבקשת לאסור עליהן לקבל תרומות מקרנות וממדינות מחו"ל. גם לי יש ביקורת על קבוצה זו או אחרת, למשל על העמותות שמקבלות פטור ממס ממשלת ארה"ב ופועלות כאן במדינת ישראל כדי לחתור תחת הדמוקרטיה הישראלית. באופן דומה, מי שתומך בפעולות של עמותת אלעד או בהמשך חיזוק הכיבוש וההתנחלויות חותר לטעמי תחת הדמוקרטיה הישראלית.

לעומת זאת, עמותה כמו עדאללה היא לגיטימית. מותר לאזרחי ישראל הערבים שחיים יותר מ-60 שנה תחת אפליה להרגיש שהם רוצים למחות ולבקר את מדיניות הממשלה. אני בוחרת שלא ליפול מהכסא עקב הביקורת שהם מציגים. מדינת ישראל חזקה דיה גם כדי להכיל ארגון מסוג זה. כשעדאללה פונה לבית הדין הבינלאומי בהאג - אני לא אוהבת את זה, אבל זה חלק מכללי המשחק. אפשר לא לאהוב את זה, אבל לאסור על הפעילות שלהם?

מדוע זה כל כך חמור? כי היום יאסרו עליהם לקבל תרומות, ומחר זה יהיה גם נגדכם. אני מזהה כאן תסמונת מסוכנת - המדרון החלקלק. ממשלה לא יכולה לצוד ארגוני זכויות אדם, אלא צריכה לבצר את כוחם. השלטון לא צריך לרדוף את המיעוט ולעשות לו דה-לגיטימציה, תוך עידוד צנזורה עצמית. החקיקה הזאת תגרום לכך שגופים יתחילו לפעול במחתרת. לא יכול להיות שדמוקרטיה מתוקנת לא תתגאה בארגונים שמבקרים את השלטון, גם אם הוא לא אוהב את הפעילות שלהם. גם אני לא אוהבת חלק מהפעילויות - אז מה?

מנסים לסתום את הפה לכל מי שמבקר את השלטון

אנחנו צריכים להסתכל על זה כמכלול: זה החוק הזה, אלה החוקים שמבקשים לסתום את הפה לעיתונות ולפגוע בבית המשפט העליון. אני רואה במכלול הזה אסטרטגיה מכוונת של מדיניות ממשלתית, אשר דרך זרועות הביצוע שלה בכנסת מבקשת לפגוע בארגוני החברה האזרחית ולסתום את הפה לכל מי שמבקר את השלטון.

אנחנו מתכוונים להשמיע את קולנו. אם תחושת הרדיפה תימשך, היא תוביל בסוף להתקוממות אזרחית. הזהרתי את ראש הממשלה כי החקיקה דוחקת אותנו לפינה. מה שהם עושים, זה תג מחיר לדמוקרטיה.
אמנם אנחנו מיעוט בכנסת, אבל הם לא יכולים להשתמש בשיכרון הכוח הזה כדי לפגוע בנו. פעם אתה למעלה ופעם אתה למטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת