נפתח עידן האחים המוסלמים

מערכות הבחירות האחרונות בעולם הערבי מראות דבר אחד: העשור הקרוב הולך להיות העשור של האחים המוסלמים. אחרי ההישגים בתוניסיה ומרוקו, ועל פי הצפי גם בבחירות במצרים, ישתלבו ה"אחים" כשחקנים מרכזיים גם בירדן ובסוריה

היום נפתחו הקלפיות לבחירות החופשיות במצרים. והתוצאה שם די ברורה: אנחנו בפתיחת עידן התחזקות תנועת "האחים המוסלמים". התנועה, שניצחה בשתי מערכות בחירות שנערכו בתוניסיה ובמרוקו, הצליחה לגרוף את מספר הקולות הגבוה ביותר גם מכיוון שמיליוני קולות של מצביעים הלכו לפח - מכיוון שהצביעו למועמדים שלא עברו את אחוז החסימה.

להערכתי, דבר דומה יקרה גם בבחירות שמתקיימות במצרים, ואולי יצליחו ליצור יחד עם עוד ארבע תנועות קנאיות אחרות רוב בפרלמנט. המשמעות: אפשרות לשנות את החוקה, ולקבוע כי שיטת המשטר תוחלף מנשיאותית לפרלמנטרית - בה בית הנבחרים קובע את המדיניות.

ההישגים של האחים המוסלמים שהחלו בארצות מערב אפריקה, יחזרו גם כאשר יתקיימו בחירות בירדן וכאשר משטרו של בשאר אסד בסוריה ייפול. בשתי המדינות צפויים אנשי "האחים" לשמש כשחקנים מרכזיים בזירה הפוליטית.

מי שכבר הביעו דאגה מעליית התנועה במצרים הם גורמים אמריקנים שונים, אבל אלה כרגע אובדי עצות, בעיקר בשל העובדה שמקורבי האמריקנים במועצה הצבאית של מצרים שיחקו עד עכשיו את המשחק הפוליטי בצורה קטסטרופלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת