תחנת רכבת ושמה המירוץ הרפובליקני לבחירת מועמד לנשיאות ארה"ב

מאז שהמפלגה הרפובליקנית החלה את המירוץ שלה לבחירת מועמד שיתמודד מול אובמה, העסק נראה שם כמו מצעד רחוב ססגוני. בכל פעם שאחת הדמויות עולה למקום הראשון בסקרים היא נכנעת ללחץ ולביקורת. זה קרה לריק פר, ילהרמן קיין ולמישל בקמן. מי הבא בתור? היום גינגריץ' מוביל בסקרים אבל לאור הניסיון לא כדאי להקשר אליו

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

הרפובליקנים האמריקנים הפכו את המרוץ לבחירת המועמד שלהם לנשיאות למצעד רחוב, כל מי שרוצה יכול לקחת בו חלק ואפילו להוביל אותו לזמן מה כשהמפלגה כולה עומדת מאחור ודוחפת. "אם אתה לא אוהב את המועמדים המובילים במרוץ למועמדות הרפובליקנית, חכו כמה חודשים והדמויות יתחלפו", אמר פול שטיינהאוזר פרשן פוליטי לרשת CNN .

המועמד בר המזל שמוביל כרגע את הסקרים הוא ניוט גינגריץ'. על פי הסקר האחרון, 24% מהרפובליקנים סבורים שגינגריץ' צריך להיות המועמד שיוביל את המפלגה למירוץ מול הנשיא המכהן ברק אובמה בבחירות שיערכו בנובמבר 2012. מיט רומני מקבל 20% ואיש העסקים הרמן קיין עומד עכשיו במקום השלישי עם 17% תמיכה.

מועמד מוביל נוסף מושל טקסס ריק פרי, ממוקם רביעי במרוץ ומישל בקמן גם נמצאת שם - האם אפשר כבר לזהות נוסחא קבועה? "כאשר מועמד אחד עולה לפסגה בסקרים הוא עובר תחת חקירות ובדיקות מעמיקות ובדרך כלל הוא לא עומד בהם ונכשל" אומר שטיינהאוזר. "ראינו את זה במקרה של מישל בקמן, ריק פרי והרמן קיין, האם נראה את זה גם עם ניוט גינגריץ'?" קשה לומר, שלא כמו מועמדים אחרים, גינגריץ' רגיל לאור הזרקורים הלאומיים מהימים שבהם היה דובר הרוב בקונגרס כשהיה האיש החי חזק בוושינגטון לפני עשור וחצי.

למרות שחלק מהמועמדים כיהנו כמושלים או כמחוקקים בוושינגטון, גינגריץ' הוא היחיד שהיה לו חלק של ממש בממשל האמריקני, הוא יודע להתבטא ושולט במגוון נושאים, זה מאוד עוזר לו בלוח הזמנים שמלא בעימותי המועמדים שמועברים בשידור ישיר לכל רחבי אמריקה.

יחד עם זאת, גינגריץ' הוא גם דמות שנויה במחלוקת. בחיים האישיים שלו הוא יודע ניאוף מהו, היום הוא נשוי בפעם השלישית והמצביעים של המפלגה מהאגף הנוצרי-שמרני לא אוהבים את הסיפור שלו.

גם העמדות הפוליטיות שלו דוחים חלק מהבוחרים. לאחרונה הוא התבטא נגד חוק שאוסר עבודת ילדים וקרא לו "חוק טיפשי" שפוגע בסיכויי המשפחות העניות להגדיל את ההכנסה. אבל אם לא שמעתם עליו או אתם לא רוצים ללמוד עליו עוד, אל תדאגו, גינגריץ' נמצא עכשיו במקום הראשון אך וודאי עוד מספר ימים - יגיע משהו אחר.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת