היועץ עצר את נתניהו: "הגזמתם"

יהודה ויינשטיין,היועץ המשפטי לממשלה נכנס אתמול לחדרו של ראש הממשלה נתניהו ואמר לו: "הגזמתם". נתניהו הפנים והורה לנאמן לגנוז את החוק. ויינשטיין מתח ביקורת גם על הצעת החוק של אקוניס, ונתניהו כעת שוקל שינויים בחוק כדי שגם בגין ומרידור יוכלו לתמוך. אודי סגל על מאחורי הקלעים של חוקי הימין

מי שעומד מאחורי החלטת ראש הממשלה נתניהו לעצור את חוק השימוע לשופטים הוא יהודה ויינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה. ויינשטיין, לא מתלהם, נוח לבריות וגם לראש הממשלה, נכנס אתמול ללשכתו של נתניהו ובמילים מנומסות אך קשות הבהיר לו: הגזמתם.

על הצעת שר המשפטים נאמן, אמר היועץ לנתניהו: "תוריד את הדבר הזה, זאת איוולת, זה חוק רע, זה מפר את האיזון בין הרשויות ומחדיר פוליטיזציה מסוכנת למערכת המשפט.זה יפגע באמון הציבור במערכת המשפט - אנשים יחשבו ששוב הפוליטיקאים בוחשים, ומנווטים וממנים לפי טעמם וזה יהיה הרסני".

מדבריו של היועץ היה ניתן להבין שזה גם לא יעמוד במבחן בג"ץ. לזכותו של ראש הממשלה נתניהו אפשר לומר שהוא הבין, הפנים, קיבל והורה לנאמן לגנוז את החוק. "עצמאות שלטון החוק היא מעל הכל", אמר היום.

ויינשטיין לא רק תקף את הצעת נאמן אלא גם מתח ביקורת חריפה על הצעת חבר הכנסת אקוניס להגבלת המימון הזר של עמותות השמאל: "זה פוגע בחופש הביטוי, בחופש ההתאגדות והחוק אינו מידתי". היועץ המליץ לנקוט באמצעי רך יותר. לעודד שקיפות.

נתניהו, שתמך בהצעת אקוניס, שוקל כעת ריכוך של החוק, או כפי שהוא מגדיר זאת "התאמות": העלאת סכום התרומה המותרת והגדרה יותר ברורה של הארגונים שעליהם יוטלו מגבלות - רק כאלה שיש להם באופן מובהק פעילות הנוגעת לענייניה המדיניים הפנימיים של ישראל.

הכיוון הוא: אקוניס לייט, עם חותמת של בגין ומרידור.

לעמוד הפייסבוק של אודי סגל