החוק ל"ייבוש" ארגוני השמאל - סלקציה

החוק ל"ייבוש" עמותות וארגוני השמאל יפגע לא רק בהן. גם עמותות חברתיות המקבלות תרומות מגופים מדינתיים או כמו מדינתיים יאבדו את המימון הקריטי לעבודתם. אם סיעת "העצמאות" לא הביעה כל התנגדות לחוק, אפשר לומר שהיא ויתרה כבר עכשיו על בוחריה שלה ועל הבחירות הבאות לכנסת

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעות החוק שתאסור על עמותות ישראליות לקבל מימון מממשלות זרות, תופעה שמזוהה בעיקר עם עמותות השמאל. האיסור מתייחס למתן תרומה ממדינה או גוף "כמו מדינתי" לגוף פוליטי במובנו הרחב ביותר, שאינו נתמך על ידי הממשלה. בשפת הפאבים והמועדונים קוראים לזה "סלקציה", אבל בישראל קיים חוק נגד סלקציה.

לחוק מתלווה הצעת חבר הכנסת אופיר אקוניס (ליכוד) שמגבילה את התרומה ל-20 אלף שקלים לשנה והצעה של פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) על העלאת המס על התרומה ל-45%. לפי ההצעות הללו, עמותות יוכלו לקבל לא יותר מ-900 שקלים בחודש.

אבל מהחוק, אם יאושר סופית, אמורים להיפגע גם ארגונים ועמותות אחרות. עמותת "אחותי" לקידום נשים בחברה הישראלית מקבלת כיום 213 אלף שקלים מקרן אירופית, עמותת "קו לעובד" למען זכויות עובדים זוכה לתרומה של 210 אלף שקלים מהאיחוד האירופי בתוספת 40 אלף שקלים בשנה מהאו"ם וכן מרכז "אדווה" לקידום שוויון אזרחי, שמקבל 313 אלף שקלים בשנה מהאיחוד האירופי.

אם על חוק כזה סיעת "עצמאות", ממשיכת דרכו של יצחק רבין ז"ל, לא מציבה אולטימטום לקואליציה - סימן שהיא ויתרה על הבוחר וויתרה על הבחירות הבאות לכנסת.

תגובת חבר הכנסת אקוניס על הפגיעה בעמותות שלא נחשבות ל"ארגוני שמאל": "בהצעת החוק שהוגשה, עמותה מוגדרת רק ככזו שמטרותיה ישפיעו על סדר יומה המדיני והביטחוני של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת