"הצעת החוק לבחירת שופטים – איום אחד גדול"

הצעת החוק לבחירת שופטים היא איום אחד גדול ולא תתממש לכדי חוק. עמית סגל על הספין המבריק של שר המשפטים יעקב נאמן, הסיבות האמיתיות להצעה והתקפלותו של ראש הממשלה נתניהו שהחליט לדחות את ההצבעה בשבוע. מה באמת מסתתר מאחורי הצעת החוק?

הצעת החוק בה ועדת השרים לענייני חקיקה תוכל להעמיד לשימוע מועמדים לשיפוט ואף לפסול אותם, אמורה לחולל מהפכה שלמה בדרך בה נבחרים שופטים בישראל. בישראל יש שיטה ייחודית ולטענת תומכיה גם מאוד מוצלחת לבחירת שופטים. הוועדה מתכנסת ללא פרוטוקולים מסודרים עם נציגי שופטים וגם עם פוליטיקאים. עד היום, מי שהשופטים לא רצו - לא התמנה לתפקיד.

הצעת החוק אומרת שחברי הכנסת ווועדת החוקה יוכלו להטיל וטו על העניין הזה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ראה את ההתנגדויות להצעת החוק, שימש ככלי משחק ודחה את ההצבעה בשבוע.

הצעת החוק היא איום אחד גדול. היא לא תתממש ולא תבשיל לכדי חוק בספר החוקים של ישראל. הדחייה לא התבצעה סתם, הסיבה היא שבעוד שבוע בדיוק מהיום תתכנס הוועדה למינוי שופטים, ושר המשפטים יעקב נאמן ונציגי הימין מאוד רוצים מאוד לבחור שופטים כמו נועם סולברג ודבורה ברלינר. הדרך שלהם לגרום לשופטים להצביע בעד המינויים האלה היא להגיד להם דרך התקשורת - או שייתמכו גם בשופטים שלהם יחד עם מינוי אחד אחר או שהם יקדמו את הצעת החוק הזאת.

המהלך הוא ספין מבריק של השר יעקב נאמן. שר הביטחון אהוד ברק יצא נגד הצעת החוק ואמר כי "זה מסוכן ביותר לאיזונים העדינים של עליונות המשפט במדינה. זו הצעה חמורה שנועדה להשפיע על עצמאותם של שופטי בית המשפט ואסור לה שתעבור במדינה דמוקרטית כמו ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת