4.5 שנות מאסר נגזרו על ענת קם

אם נשווה את העונש של ענת קם למקרים דומים, נגלה שהעונשים היו או קלים יותר או בפרשת וענונו במקרה לא דומה. גם מי שהיום מכהן כראש הממשלה חשף בעבר מסמך סודי והיו קריאות להעמיד אותו לדין. דומני, שאחרי שתי שנות מעצר בית גם מחצית מהעונש היה משיג את ההרתעה הנחוצה

אתחיל בכך שאני עיתונאי ולא שופט, השופטים הם קובעים את העונשים ולא העיתונאים ולכן לא אומר אם העונש הוא כבד מדי או קל מדי. אך מסקירה של מקרים קודמים, עם אילוצים והתאמות, נוכל להשוות את מקרה קם למקרים אחרים.

על וענונו נדונו 18 שנות מאסר, אך שם מדובר בחומר אחר לחלוטין, באיכות חומר אחר, בכוונה אחרת, בקדחתנות שהתפרסה בארץ ובעולם. לסיכום - המקרה לא דומה.

במקרה של טלי פחימה גם היא, כמו קם, הורשעה בעסקת טיעון במסירת ידיעה לאויב לתועלתו ובמגע על סוכן זר. היא לא ישבה שנתיים במעצר בית ונידונה רק לשלוש שנות מאסר.

במקרה של יצחק יעקב (יצה) שנתן לעיתונאים מהארץ ומהעולם חומר באיכות שניתן להגדירו "לא קונבנציונלית", נקבע שלא הייתה לו כוונה לפגוע בביטחון המדינה, וגם משום היותו איש מבוגר (בן למעלה מ-80) הוא נדון לשנתיים מאסר על תנאי בלבד.

מקרה שונה הוא של יו"ר האופוזיציה דאז בנימין נתניהו שחשף את "מסמך שטאובר", מסמך סודי ביותר שנעשה באגף התכנון של המטה הכללי לפני השיחות עם הסורים. היו שחשבו שצריך להוריד את חסינותו ולהעמיד אותו לדין. אני אגב לא חשבתי כך, ולבסוף הוא לא הועמד לדין.

נסיים בדוגמאות של אותם עבריינים שגונבים נשק מצה"ל, לעתים בכמויות סיטונאיות, ומוכרים אותו לעבריינים והם מקבלים בערך את העונש הזה.

אומר לסיכום, דומני שלאחר שנתיים מעצר בבית, גם מחצית מהעונש היה משיג את ההרתעה, המטרה והתכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת