האם קיין יהיה הנשיא האפרו אמריקני השני?

חוץ מצבע העור, להרמן קיין ולנשיא המכהן ברק אובמה אין כמעט כלום במשותף - קיין קולני, ספונטני ובעל אישיות חמה בניגוד לאובמה המעודן והעצור. קיין הוא הכוכב התורן של המפלגה הרפובליקנית וכרגע זה נראה שבבחירות לנשיאות בשנה הבאה שני המועמדים יהיו שחורים

הרמן קיין - מועמד רפובליקני (רויטרס)

זה לקח יותר משתי מאות עד שארצות הברית בחרה את הנשיא האפרו אמריקני הראשון שלה, אבל עכשיו, חלק מהמצביעים שהתנגדו לו, רוצים לראות אפרו -אמריקני אחר מחליף אותו.

איש העסקים הרמן קיין סיים ראשון בסקרי דעת הקהל החודש על הבחירות המקדימות לבחירת המועמד הרפובליקני לנשיאות, שאם יתממשו קיין יהיה המועמד שיתייצב מול ברק אובמה בקרב המחודש על הבית הלבן בשנה הבאה.

על פי סקר של רשת CBS והעיתון ניו יורק טיימס, קיין מוביל על פני המועמדים הרפובליקנים האחרים, עם 35% תמיכה בין המצביעים הרפובליקנים, 4% יותר ממושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שנחשב למועמד המוביל. "אמריקה רעבה לפתרונות ולא לעוד נאומים ומילים", אמר קיין. "החלום האמריקני נחטף אבל אנחנו יכולים להחזיר אותו".

התגשמות החלום האמריקני

במובנים מסוימים, קיין בעצמו הוא התגשמות החלום האמריקני. הוא נולד להורים עניים ויצר את הונו בעצמו בתעשיית המזון המהיר, הוא עמד בראש רשת המסעדות לפיצות "הסנדק". מלבד צבע העור, אין הרבה משותף בין שתי הדמויות, קיין ואובמה לא יכולים להיות שונים יותר האחד מהשני, נימוסיו של הנשיא אובמה, העדינות שלו, אפשר לומר שהוא מקצוען ולעיתים אפילו קריר. קיין לעומתו הוא איש חם, לא מסובך ומאוד ספונטני. כמובן, הוא גם רפובליקני שמייצג את קולם הממורמר של מצביעי המפלגה.

כשהמפגינים השיקו את ההפגנות ל"כיבוש וול-סטריט" נגד חוסר הצדק והשוויון הכלכלי, קיין אמר להם "אל תאשימו את הבורסה, אל תאשימו את הבנקים הגדולים אם אין לכם עבודה ואתם לא הופכים לעשירים - תאשימו את עצמכם!".

קיין אמר שאם ייבחר לנשיאות, הוא לא ייתן למוסלמים לכהן בקבינט שלו, אך מאוחר יותר הוא חזר בו ועידן את עמדותיו. הוא גם אמר שהוא יהפוך את הגדר שבין מקסיקו לארצות הברית לגדר חשמלית כדי לבלום את גל המהגרים, וגם מהעמדה הזו הוא כבר הספיק להסתייג.

קיין הבטיח תכנית מיסוי חדשה - פשוטה, המכונה "999": כל אזרח ישלם 9% מס, העשירים וגם העניים - שמקבלים היום פטור ממסים. לפוליטיקה של קיין ולעלייתו בסקרים יש השלכות מיידיות - העיתונאים, הבכירים בוושינגטון והבוחרים הפוטנציאלים מדברים כמעט רק עליו.

למרבה ההפתעה - הם לא מדברים על צבע העור שלו. למזלו, הנשיא שאותו הוא מנסה להדיח, כבר יצר את התקדים עבורו בנושא הזה. בין אם קיין ייבחר או לא, כבר עכשיו הוא נהנה מאוד לנהל את הקמפיין שלו באמריקה של אובמה. 

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN