קופונים? עכשיו באמת הצחקתם אותנו

הצרכן הישראלי עבר תהליך התבגרות והוכיח שיש לו יותר כוח, גם על החברות הגדולות במשק. אבל האם זה השינוי שייחלנו לו? לא בטוח. המוצרים אמנם הוזלו, אבל לא משמעותית. לירן דנש טוענת שדרושה התערבות ממשלתית ופיקוח על מוצרי יסוד, כדי שנפסיק לשלם יותר ביחס לעולם ולהיות תלויים במבצעים זמניים

קופונים? עכשיו הצחקתם אותנו (חדשות 2)

לכאורה ניצחנו. בזו אחר זו יצרניות המזון הגדולות במשק שמעו את קול מחאת הצרכנים וראו את האיום בחרם מתממש לנגד עיניהן. הן חשבו בכובד ראש במשך שבועיים-שלושה ואז הודיעו על מהלך דרמטי של הורדת מחירים: תנובה הפחיתה את מחירי מוצרי החלב המובילים בתחילת החודש, יוניליוור תלמה הפחיתה מחירים של כ-20 מוצרים ערב החג, ואתמול אסם, אחת החברות הגדולות ביותר במשק, בישרה לנו על הורדת מחירים של 35 מוצרים, כולל מטרנה.

אז האם ניצחנו? ממש לא. אין ספק שהחברות הללו עשו מהלך מבורך מצדן, שקיצץ במקצת ברווחים שלהן, אבל מכאן ועד לומר שהמאבק הסתיים או להפליג בקרדיט התודעתי שאנו נותנים להן - יש עוד דרך ארוכה.

במקרה של תנובה, היא אמנם הוזילה את המחירון לאחר שמחיר המטרה של החלב ירד גם ככה, ולכן יכלה לבצע הורדות משמעותיות יותר לאחר שנים שבהן שילמנו פי 2 על הקוטג'. גם יוניליוור הורידה מחירים, אבל לא של מוצרי הבסיס אלא של מוצרים פחות נפוצים כמו חרדל ומיונז.

יש מקום לציין לטובה את אסם, שהפחיתה מחירים במוצרים שנמצאים בכל מטבח בישראל: פסטה, מרק עוף, קרקרים, נקניקיות, פתי בר וכו', אבל מדובר בהוזלה של 5%-10% בלבד משיעור הייקור שלהם בתחילת השנה, שניתנת במחיר לרשתות השיווק, ולא במחיר הסופי לצרכן. המשמעות היא שההנחה לנו, הצרכנים, תהיה פחות משמעותית בחשבון הסופי.

במקום פיתרון - פלסטר עטוף קופונים

גולת הכותרת של אסם מההודעה מאמש היא הקופון בסך 5 שקלים לקניית תחליף החלב מטרנה, או כפי שכינה אותה איציק אלרוב ממובילי מחאת הקוטג' - חזרה לתלושים מתקופת הצנע. עכשיו באמת הצחקתם אותנו. ראשית, חשוב לדעת כי לא מדובר בהפחתת מחירון קבועה של המוצר, אלא במבצע מתמשך. שנית, חשוב לדעת שגם עם ההנחה הזו, עדיין נשלם הרבה יותר ביחס לעולם על תחליפי החלב לתינוקות. אנחנו אמנם זוכים בהוזלה, אבל מי שיישא על עצמו את המבצעים הם רשתות השיווק, שגם היום מוכרות את תחליפי החלב האלה במחירי הפסד, לעומת המחיר שמגיע מבית אסם ועומד על כ-55 שקלים.

במבט כללי נראה שלא קיבלנו את השינוי שייחלנו לו, אלא פלסטר עטוף קופונים. גם בגלל שההנחה נמוכה יחסית, גם כיוון שמדובר במבצע שיסתיים באחד הימים כשהנושא יירד מהכותרות, וגם כי שוק תחליפי החלב לתינוקות בישראל הוא עדיין שוק לא תחרותי. המחירים בו גבוהים ביחס לעולם, והם עלו בארץ משמעותית בשנים האחרונות, מאז נותרו שולטות בו מטרנה וסימילאק, עם התפוצצות פרשת רמדיה לפני שנים.

קופון של חמישה שקלים לא מוזיל משמעותית את מחיר המוצר הבסיסי הזה, ולא מוביל לשינוי מבני בשוק תחליפי החלב, שנדרשת בו התערבות רגולטורית שתגדיל את הפיקוח הממשלתי על מוצרי מחירי היסוד.

אז אין ספק שאנחנו מרגישים בימים אלה טוב יותר, והכוח שלנו כצרכנים מאוגדים המאיימים בחרם עובד ומטלטל גם חברות גדולות. הוא גרם לירידה ברווחים, להתפטרות בכירים (במקרה של זהבית כהן), ולקיצוץ בשכרם, אבל חשוב שלא נסתפק בשינויים על פני השטח ושנמשיך ונדרוש שינוי מבני יותר, שילווה אותנו עוד לזמן ארוך על מדפי הסופר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת