אופרת הסבון של הרופאים והאוצר

כמו חבריו למקצוע, שהקדישו שנים בלימודים מפרכים, מאמין ד"ר איתי גת שאין דבר יפה יותר מעזרה לחולה. אבל הקריסה הנמשכת והכוחניות שמפעילה לדבריו המדינה מול המחאה, הביאה אותו לייאוש. בטור מיוחד מסביר ד"ר גת למה כשאנו מגיעים לביה"ח מטפל בנו רופא שאולץ לעבוד בניגוד לרצונו, ומזהיר שוב: הכתובת כבר על הקיר

ד"ר איתי גת (ד"ר איתי גת)

כמו דרמה טובה (ויש שיאמרו אופרת סבון) מאבק המתמחים לתנאי עבודה מינימליים כנגד הממסד האטום מסרב לגווע. בכל פעם שנדמה שהעלילה מגיעה לשיא (ואולי דווקא לשפל?) מתברר שאין גבול לעוצמת הפיאסקו המתרחש לנגד עינינו. צעקנו, כתבנו, נתנו עוד ועוד צ'אנסים לפתרון המשבר, התפטרנו כדי לא לקחת חלק בקריסת מערכת הבריאות אבל את הממסד - זה לא מעניין.

אל מול מחאה לגיטימית, סולידרית, אחראית וצודקת מאין כמותה מגיבה מדינת ישראל באטימות וכוחנות. משרד האוצר מפזר שקרים ומכפיש ציבור של רופאים אחראים ומסורים; שר הבריאות (שהוא גם ראש הממשלה) לא לוקח חלק ואחריות בניהול המשבר העמוק ביותר של מערכת הבריאות מאז ומעולם, ואפילו בית הדין לעבודה מתנגח בסדרתיות בעובדים, ומתעלם מזכויות יסוד כמו הזכות האנושית להתפטר ממקום עבודתך.

אתם מבינים שכאשר אתם באים לבית החולים מטפל בכם רופא שאולץ לעבוד בניגוד לרצונו? אתם מפנימים שבמהלך שנה של משבר שלא היה כמותו, שר הבריאות הקדיש רק שעתיים מזמנו? בחרנו בדרך חיים של נתינה לזולת מתוך אמונה בחשיבות העזרה וקדושת החיים.

הקדשנו את מיטב שנותינו בלימודים מפרכים ובחינות ענקיות כי אנו מאמינים שאין דבר יפה יותר מעזרה לחולה והנזקק. המשכנו בעבודה מסביב לשעון בשבתות, חגים ולילות ללא שינה עמוסים באחריות מיידית לחיי אדם כדי לתת את המענה הטוב ביותר האפשרי בתנאים בלתי נסבלים.

"הסכם הזוי ומשפיל"

לדאבון הלב, ההשקעה והנתינה ללא גבול התנפצו אל מול אנשי כספים ומשפט שהמציאות הכואבת והבלתי אפשרית אינה רלוונטית עבורם. האם לא הגיוני שרופא יוכל לעבוד בתנאים סבירים ולא בכאוס של חוסר ומצוקה? האם מישהו חושב שרופא האחראי לחיי אדם צריך לעבוד בהיקף של שתי משרות כדי להגיע למשכורת סבירה? האם הסכם הזוי ומשפיל חשוב יותר מחוקי יסוד הנוגעים לחופש העיסוק וכבוד אדם וחירותו?

אנחנו מעוניינים להמשיך ולהשקיע את חיינו המקצועיים בבתי החולים הציבוריים - זהו הבית המקצועי שלנו. לצערנו הרב, לא נוכל לעשות זאת בתנאים הנוכחיים. הקריסה הנמשכת לנגד עיננו הביאה אותנו לייאוש וצעקה שכולכם חייבים לשמוע! נדרשת אחריות ציבורית להודות שההסכם הנוכחי גוזר את המשך הקריסה וההידרדרות. נדרשת החלטה מנהיגותית על שינוי סדרי העדיפויות ומתן מענה אמיתי לצרכים של הרופאים הנושאים את בריאות הציבור על כתפיהם יום יום ושעה שעה.

תפוח האדמה הלוהט - לבג"ץ

מחר ייפתח שלב חדש במאבק על עתיד הרפואה הציבורית כאשר תפוח האדמה הלוהט יגיע לבג"ץ. לקראת הדיון נצא להפגין ולהרים את קולנו בעד מערכת בריאות ציבורית איכותית ותנאי עבודה המכבדים את האחריות, ההשקעה והמסירות של הרופאים העומדים במרכזה. אם לא יימצא היום פתרון אמיתי ורציני, המחר עלול להיות קשה עקב נטישה המונית של המערכת הציבורית לבתי החולים הפרטיים, חברות הביו-טק וחלילה גם לחו"ל.

לכן ההפגנה, כמו כל המאבק הקשה והכואב הנמשך חודשים רבים, היא לא רק מאבקם של המתמחים - זהו מאבק על דמותה של החברה הישראלית. הכתובת על הקיר - מי שעלול להינזק בסופה של ההזנחה והקיבעון אלה לא רק הרופאים - אלא אתם!

ד"ר איתי גת הוא רופא מתמחה במיילדות וגניקולוגיה בבי"ח ע"ש "שיבא" בתל השומר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת