האיום על אובמה: "מבצע מהיר ועצבני"

האיום של "סקנדל הנשקים", שמתברר בימים אלה בארה"ב, מאיים על ממשלו של אובמה: הוא מהווה איום בעיקר משום שמעורבים בו יועצו הקרוב של הנשיא, נשק רב ופרשיית רצח אחת של קצין אמריקני בחסות הממשל. האם מבצע מהיר ועצבני יפיל את השלטון?

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

גם לאובמה יש סקנדל תורן: ממשלו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה עדיין לא חווה סקנדל רציני, אבל בתקופה האחרונה מתבשל בארצות הברית אחד שכולל בתוכו רצח של קצין ביטחון אמריקני, כלי נשק רבים, ואת אחד מיועציו הקרובים של הנשיא. "מדובר במקרה חשוב של נטילת אחריות, במיוחד מפני שמדובר בתוכנית קלוקלת שהסתיימה במותו של לפחות אזרח אמריקני אחד", אמר הסנטור הרפובליקני ג'ון קורניין.

הצרה התחילה בתכנית סודית בשם "מבצע מהיר ועצבני", שנועדה לאתר כמה שיותר רובים ואקדחים מתוך האלפים שמוברחים לתוך מקסיקו מדי שנה. לפי הדיווחים סוכנים ממשלתיים הפיצו נשקים לטובת עסקות מכירת נשק בלתי חוקיות, מתוך כוונה להשתמש בצוותי מעקב ובאמצעי ציטוט אלקטרונים, שבעזרתם יתנהל מעקב אחרי תנועת הנשקים.

על פי ההערכות, אחרי שכאלפיים כלי נשק נמכרו לקונים בשוק השחור, הממשל האמריקני לא הצליח למצוא את מרבית הנשקים והם פשוט נעלמו.

לא חלף זמן רב והנשקים שנמכרו במסגרת "מבצע מהיר ועצבני" נוצלו לביצוע פשעים אלימים. כך למשל שני רובים מדגם קלצ'ניקוב AK-47, שנמצאו אחרי שאלמונים השתמשו בהם כדי לרצוח קצין ביטחון שעבד בביקורת הגבולות של מדינת אריזונה.

ממשל אובמה יודע שהוא בבעיה. הרפובליקנים תוהים כמה זמן יודעים בממשל אודות מה שאירע, ומתנגדיו של אובמה, שמתכוננים לבחירות, שואלים האם הממשל הסתיר מידע בכוונה?

עד כמה יועצו של אובמה היה מעורב בפרשה?

זמן קצר לאחר הפרשה, האיש שעמד בראש הסוכנות הממשלתית שניהלה את מבצע "מהיר ועצבני" התפטר מתפקידו. נציג הממשל שבסופו של דבר נושא באחריות, הוא התובע הכללי של ארצות הברית אריק הולדר, שהעיד בפני הקונגרס ואמר כי הוא למד על הפרשה רק השנה. יחד עם זאת, התכתבויות פנימיות של הממשל שהודלפו לרשת CNN, ומערכות חדשות נוספות, מצביעים על כך שהולדר ידע על המקרה חודשים קודם לכן.

הרפובליקנים הגישו לאובמה השבוע בקשה רשמית למנות חוקר עצמאי, שיבדוק האם התובע הכללי אמר לקונגרס את האמת. תומכיו של הולדר טוענים שבשל העובדה שאין ספור מסמכים ודוחות מונחים על שולחנו מדי יום, הוא איננו יכול להכיר את הפרטים המלאים של כל אחד ואחד מהם. תומכיו מתעקשים שעדותו בפני הקונגרס הייתה כנה לחלוטין.

כמו אובמה, גם הולדר עשה היסטוריה, הוא האפרו-אמריקני הראשון שמונה לעמוד בראש משרד המשפטים של הממשל אמריקני. יתרה מכך, הולדר שייך לקבוצה מצומצמת מחבריו של הנשיא שמוזמנים לשחק איתו כדורסל. עם זאת, הולדר מעולם לא היה דמות בולטת בסוגיות המרכזיות שעמדו בפני ממשל אובמה, ועלו בכותרות העיתונים דוגמת הרפורמה ההיסטורית במערכת הבריאות, או התוכנית לשינוי תקציב ההוצאה הממשלתית.

פרשת "מבצע מהיר ועצבני" איננה דומה לאירועים המכוננים הללו של הממשל הנוכחי והיא רחוקה מלזכות בסיקור תקשורתי רחב מסביב לשעון. אילו הפרשה הזו הייתה מקבלת מהתקשורת תשומת לב משמעותית, היא היתה משנה סטטוס ונחשבת לסקנדל אמריקני ענק.

בפועל, ככל הנראה, מדובר באסון עם השלכות הרות גורל וייתכן שבפרשה הזו - רב הנסתר על הגלוי...

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת