אחרי זהבית כהן: מי הבא בתור?

עזיבתה של יו"ר תנובה זהבית כהן את תפקידה, היא ללא ספק טלטלה של ממש בשוק. עם זאת, היו לה בהחלט את כל הסיבות להתפטר. כעת, מגיבים בתנובה בהורדת מחירים ושאר החברות יהיו חייבות ליישר קו. אבל חשוב לזכור - כהן עדיין תמשוך בחוטים מלמעלה בקרן אייפקס

ההחלטה של זהבית כהן להתפטר מתפקידה כיו"ר תנובה ויו"ר אייפקס בהחלט מפתיעה ודרמטית. יחד עם זאת, אפשר להגיד שהיו לה את כל הסיבות בעולם לקבל את ההחלטה. הקש ששבר את גב הגמל היה ללא ספק החקירה האחרונה של הרשות להגבלים עסקיים. אבל צריך לזכור כי תנובה גם נמצאת בעיצומה של סערה גדולה, ובעיצומו של משבר תדמיתי מאוד גדול עקב החרם הנמשך על החברה והירידה במכירות. אלו כאמור הובילו את זהבית כהן לחפש יו"ר חדש ולהתמקד בתפקידה כיו"ר רק בקרן אייפקס.

זהבית כהן התקשתה להתמודד עם החרמות החוזרים ונשנים על תנובה והרגישה כי זהו הזמן לשים את המפתחות על השולחן ולתת לאחרים להתמודד עם זה. היא נשארת בתפקיד הניהולי הבכיר בקרן אייפקס ובכך נשארת אחראית על מה שקורה גם בתנובה וגם ב"פסגות".

ההתפטרות של כהן משפיעה על תנובה באופן מיידי. כבר היום מודיעה החברה על הוזלת מחירים של עד 15% במוצרים מובילים על המדף, כמו הגבינות הלבנות, הגבינות הצהובות והמעדנים. בכך למעשה, אומרים בתנובה: "אנחנו נכנעים ללחץ החברתי, אנחנו נכנעים למחאה ולחרם. אנחנו מורידים את מחירי המוצרים באופן מיידי, מבלי לחכות לשיתוף פעולה של רשתות השיווק". וחשוב להדגיש: לא מדובר במבצעים זמניים כמו שהיו עד כה - אלא הוזלות קבועות.

גם המתחרות יורידו מחירים - או שיהיו הבאות בתור

מרשתות השיווק עדיין לא נמסרה תגובה למהלך של תנובה, משום שמשמעות הדברים היא כי גם הן יצטרכו להוריד מחירים. מבחינת החברות המתחרות יהיה מעניין מאוד לבחון מה יהיה הלאה: האם שטראוס וטרה יורידו מחירים גם כן? מדובר במהלך מתבקש גם עבורן וגם לכלל חברות המזון, שצריכות לתת יד וללכת בעקבות תנובה, אחרת הן עלולות להיות הבאות בתור.

בחברת תנובה מדברים על אפשרות כי זהבית כהן תחזור בתום חקירת הרשות להגבלים עסקיים. אבל צריך לקחת בחשבון כי מדובר בחקירה שלוקחת זמן ולא תסתיים מהיום למחר. פרט לכך, בתנובה מדברים על כך שזהבית כהן לקחה על עצמה משימות רבות וגדולות מדי: ניהול קרן אייפקס, הניהול השוטף של חברת תנובה וגם ניהול "פסגות". כנראה, בסופו של דבר, מדובר במשימה גדולה ומרכבת מדי שאישה אחת, מוכשרת ככל שתהיה, יכולה לעמוד בה.

ייתכן והשינוי שהביאה עימה ההתפטרות של כהן תוביל את קרן אייפקס ליצר לעצמה מבנה ניהולי תקין ונכון, בו יש יו"ר עצמאי לתנובה, יו"ר עצמאי לפסגות וזהבית כהן, שתוכל למעשה לשלוט על שתי החברות דרך קרן אייפקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת