בהצעת הקוורטט לשלום אין שיניים

הצעת הקוורטט חסרה - אין בה את דרישות הפלסטינים לחזרה לקווי 67 או הפסקת הבנייה בהתנחלויות ואין בה את התביעה הישראלית להכרה במדינה יהודית. אבל מה שבעיקר אין בה - זה שיניים, מה עושים במקרה שהצדדים לא חוזרים לשולחן המשא ומתן

נציגי הקוורטט - הרביעייה הבינלאומית הציגו אמש מתווה חדש למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - אך ברמאללה הזדרזו להביע הסתייגות. "אין ביוזמה קריאה להפסקת ההתנחלויות ולנסיגה לקווי 67'", אומר שר החוץ הפלסטיני. "מקווה שיצביעו לטובתנו במועצת הביטחון".

הפלסטינים צודקים - אין במתווה שמציע הקוורטט את הדרישות הפלסטיניות של תנאים מוקדמים למשא ומתן, אין שם אזכור של קווי 67 או הקפאת הבנייה. לכך יש רק אזכור עקיף של נאום אובמה ממאי האחרון ואין גם את התביעה הישראלית להכרה במדינה יהודית.

הקהילה הבינלאומית אומרת - בואו נתחיל לדבר בלי תנאים מוקדמים ואחרי חודש של שיחות הצדדים יראו איך מתקדמים. אולם מה שעוד אין בהצעת הקוורטט - אין בהצעה הזאת שום שיניים. אין עונשים או סנקציות אם הצדדים לא יחזרו למשא ומתן כפי שהיה בשנתיים וחצי האחרונות.

הצעת הקוורטט היא יותר הבעת תקווה כללית שמנסה להפוך את העימות המתוקשר למהלך שהוא יותר מתון ויוביל את שני המנהיגים לכיוון של משא ומתן.

אודי סגל (חדשות 2)
שני הנאומים היו נאומי התנצחות. הדבר הגדול ביותר, החשוב והמעניין ביותר שאירע ביומיים האחרונים זה הגשת הבקשה של הנשיא הפלסטיני. אולם הוא לא התעלה בנאומו לגודל המעמד. הוא לא הצליח לייצר השראה או חשיבה של משהו גדול והיסטורי.

נאומו של אבו מאזן היה נאום קטנוני, מעצבן ומסולף בעובדות לפרקים. נאומו של ראש הממשלה היה מנומק, היסטורי, שהתנגח עם אבו מאזן ולא ניכר היה מהנאומים שהשניים באמת רוצים לחזור למשא ומתן אמיתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת