נאום נתניהו מתאים לשגריר באו"ם, לא לראש ממשלה

אמנון אברמוביץ' שמע בקולו של ראש הממשלה הערב את אותם הדברים שאמר גם לפני 27 שנים, כשישב על כסא השגריר הישראלי באו"ם. בהיעדר כל יוזמה ממשית או שמץ של תכנית ובהתחשב בדברים הקשים שאמר אבו מאזן, הוא מבין ללבו של הנשיא אובמה - שמתוסכל משני הצדדים

הנאום שנשא אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם היה נבזי. אין היסטוריון "חדש" ואפילו "אולטרה חדש" שלא יסכים לקביעה זו. למרות זאת, היה בו יתרון גדול: הוא קיבע את עקרון שתי המדינות. תרחיש גרוע יותר יכול היה להיות, אם במקום זאת - היה דורש יו"ר הרשות מדינה אחת דו לאומית.

נאומו של נתניהו, שבא אחרי הדברים שאמר אבו מאזן, החל בכך שראש ממשלת ישראל תקף את האו"ם, את ההיסטוריה שלו ואת החד-צדדיות שלו. הדבר דומה לאדם שמגיע מיוזמתו לבית המשפט - ואז מבקש לפסול את השופט.

תוכן הנאום של נתניהו כלל את כל הטיעונים של אנשי ארץ ישראל השלמה - על הלאומיים ועל הדתיים שבהם. מי שיאזין לו יוכל להתרשם מדבריו היפים, אך בוודאי ישים לב שאלו אותם דברים שאמר נתניהו עצמו לפני 27 שנים - כשהיה שגריר ישראל באו"ם.

בשונה מכך, אותו נאום - כשנאמר מפיו של ראש ממשלה, חסר מאוד בתכנית כלשהי או אפילו בשבריר של הצעה מדינית. נתניהו דיבר כמו שגריר באו"ם - ולא כמו ראש ממשלה.

סיכומו של דבר, אחרי נאום נבזי ומרושע כפי שנשא אבו מאזן ובעקבותיו נאום ימני-דתי-שמרני של נתניהו אין פלא שרק שלשום אמר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, באופן ברור למדי מבין השורות לישראל ולפלסטינים: לכו תסדרו בעצמכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת