הסיכוי להתלהטות בגדה לא גבוה

למרות הכוננות הגבוהה, רוני דניאל רגוע. הצבא ערוך ומוכן לכל תקרית או מהומה שלא תבוא - החל מהפגנות אלימות ועד לניסיונות להוציא פיגוע בישראל. בפיקוד המרכז לא מעריכים שההתקוממויות צפויות להיות רבות. הפלסטינים אולי הולכים לאו"ם בדרך להכרה, אבל ספק את ההצבעה הזאת תעורר בעיה ביטחונית מידית ניכרת לעין

את ההכנות לימים האלה התחילו בפיקוד המרכז כבר לפני כשנתיים - רכשו ציוד רב לפיזור הפגנות ואפילו פתחו אמצעים להקמת גדרות במהירות.

הם הכינו יחידות, בנו תיקי הגנה ותרגלו אותם בכל היישובים. הם בעיקר העמיקו מעקב אחרי הרשתות החברתיות, שם הרמזים למה שצפוי גלויים באופן יחסי.

יחידות רבות אומנו בתרחישים האפשריים השונים, שעיקרן צעדות המוניות, לעיתים אלימות, אל תוך היישובים השונים, וההנחיה שנלווית להימנע מהרג מפגינים פלסטינים ככל שניתן.

אז מה אומרות ההערכות? נקודות החיכוך האפשריות הן חברון, סביב הישוב היהודי, קלנדיה, שבפאתי רמאללה, וקבר רחל, שבשולי בית לחם.

היום כבר מתחיל תגבור הכוח בשלושה גדודים. התיאום עם כוחות הביטחון הפלסטינים נמשך כסדרו ודיונים מיוחדים איתם הוקדשו לעניין הזה. לרשות הפלסטינית היום יש שמונה גדודים והרושם הוא שהם נחושים למנוע התפרעויות מחוץ לערים הפלסטיניות. החמאס ממשיך בניסיונות הפיגועים שלו, שבינתיים סוכלו.

גם צבא ירדן בתמונה - למנוע מעבר מהממלכה לגדה המערבית. כל אלה הם תרחישים לאו דווקא סבירים. "זרעי קיץ", זה שם הקוד שניתן לכל אירועי הכרזת העצמאות הפלסטינית.

"מגן ירושלים", זה שם קוד לעוטף ירושלים, שמטבע המציאות, זה הרגיש במיוחד. ההערכה כללית היא כי לא ניכרת בשטח נכונות לעימותים רחבים, אבל הצבא מכין את עצמו גם לאפשרויות הקשות, שכאמור על פי נתוני והערכות פיקוד המרכז, נראות בסבירות נמוכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת