"במצרים מגנים את ההתקפה, אבל לא בצורה גורפת"

בקהיר מתכנסים ראש הממשלה המצרי ושריו כדי לדון בתקרית ההשתלטות על שגרירות ישראל. כלי התקשורת במדינה וגורמים בכירים בפוליטיקה מגנים את האירועים, אבל לא בצורה גורפת. אהוד יערי על המשבר עם המדינה שהיתה במשך עשרות שנים ידידה אסטרטגית חשובה של ישראל

בעקבות אירועי הלילה האחרון בשגרירות ישראל בקהיר יש תחושת משבר ואי נוחות גדולה מאוד במצרים. ראש ממשלת מצרים עיסאם שראף החליט לכנס את צוות השרים המיוחד לטיפול במשברים כדי לקבל החלטות, ושר החוץ המצרי מוחמד עמר הפסיק את סיורו בחו"ל וחזר לפנות בוקר בגלל המשבר.

בתקשורת המצרית מפרסמים דברי גינוי לתקרית, אולם לא בצורה גורפת. מה שיותר חשוב כעת זה שאישים פוליטיים חשובים לא חוששים להשמיע דברי ביקורת על ההתנהגות של המתפרעים, ועל אוזלת היד של כוחות הביטחון ופיקוד הצבא. בין המגנים האיש העשיר במצרים נגיב סאוויריס שיצא בהודעה חריפה מאוד ואחד מהמועמדים לנשיאות חמדין סבאחי שיצא בהודעה תקיפה נגד מה שקרה. הרוח במצרים היא קודם כל לא התפעלות ממעללי הפורעים אלא תחושה של חוסר נחת.

בבחינת התמונות מההתפרעות באזור השגרירות ניתן לראות מפגינים שהם בבירור אנשי טרור מצרי. למרבה הצער נראים גם אנשים מתנועת ה-6 באפריל, שהיא חלק מהחוגים היותר ליברלים הכולליפ סטודנטים ופרו מערביים. היתה שם תערובת של כוחות שכולם נושאים את עיניהם לגירוש השגריר הישראלי, הקפאת היחסים עם ישראל והפסקת מכירות הגז והסחר עם ישראל.

צריך לזכור שאנחנו במצב שלא היינו. שתי המדינות החשובות ביותר באגן המזרחי של הים התיכון - טורקיה ומצרים, שתיהן ידידות ושותפות של ישראל לאורך עשורים רבים, נמצאות כעת במשבר רציני ביותר עם ישראל.

רגעי הדרמה: כך חולצו אנשי השגרירות במצרים

צפו בהתפרעות בתוך השגרירות בקהיר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת