העיכוב באיסטנבול: זו רק ההתחלה

כ-40 נוסעים ישראלים בטיסת "טורקיש איירליינס" מנתב"ג לטורקיה, עוכבו הבוקר בנמל התעופה באיסטנבול. ד"ר אלון ליאל, שגריר ישראל בטורקיה לשעבר, סבור כי טורקיה הפכה ל"גורם עוין" וכי מה שקרה הבוקר מסמל את מה שצפוי לנו בחודשים הקרובים מהכיוון הטורקי. ליאל אמר עם זאת: ניתן לומר שידענו את כל המהלכים הללו מראש

הבוקר עוכבה קבוצת ישראלים שנסעו לטורקיה בשדה התעופה באיסטנבול ללא סיבה נראית לעין. השוטרים הטורקים לקחו את הדרכונים שהיו ברשות הנוסעים הישראלים מבלי להסביר להם מדוע עוכבו, ורק לאחר התערבות של משרד החוץ הישראלי הם שוחררו.

שגריר ישראל בטורקיה לשעבר אלון ליאל, סבור כי "מה שקרה הבוקר מסמל את מה שצפוי לנו בחודשים הקרובים מהכיוון הטורקי. טורקיה זועמת וכועסת, והופכת להיות גורם עוין במרחב".

ליאל ציין כי את ההחרפה ביחסים נרגיש במישורים רבים, גם בקרב ישראלים שיהיו שם, הממשלה, צה"ל, ו"אף בין התעשיינים שמייצאים לטורקיה". לדבריו: "היה ברור שזה מה שיקרה, מי שהחליט שלא להתנצל בפני טורקיה הבין את הצד הישראלי מצוין וידע שתבוא מכה טורקית כואבת. אף אחד לא יכול להתלונן עכשיו. הטורקים אמרו עשרות פעמים שבמידה ולא תהיה התנצלות, הצעדים יהיו חריפים".

בריאיון לערוץ החדשות התייחס ליאל להשפעה של המשבר על הציבור הישראלי ואמר:"התחום הדיפלומטי, הצבאי, הכלכלי והתרבותי יגיע בסוף לאזרחים. בשבוע הבא שחקני מכבי ת"א בכדורסל ואוהדיהם היו צריכים לצאת לאיסטנבול במסגרת משחקי גביע אירופה, אני ממליץ להם לא להגיע לשם ולהישאר בבית. זה ייגע בסוף בכולנו".

"אם עד סוף 2011 השגריר שלנו יישאר בקהיר, אזי שיצאנו בנס"

"אני ממליץ לישראלים המגיעים לאיסטנבול להנמיך בפרופיל הישראלי", ציין ליאל והדגיש כי "לאנשי העסקים שמגיעים לטורקיה כדאי לתאם טוב עם המארחים, שילוו ויקבלו אותם. בלאו הכי ישראלים מחרימים את טורקיה בשנתיים האחרונות ומעט נוסעים לתיירות. בשנים האחרונות מרבית הישראלים שנוחתים בטורקיה הם ערביי ישראל ולא היהודים".

ליאל התייחס לצעד הבא בהחרפה ביחסים בין המדינות. "הצעד הבא צפוי לא מכיוון טורקיה אלא מכיוון מצרים. הדיפלומטיה הישראלית כולה הפכה ממוקדת בניסיון שלא יסלקו את השגריר שלנו מקהיר. ראש הממשלה הטורקי ארדואן יגיע למצרים בשבוע הבא ויחתום ברית אסטרטגית. אני משוכנע שעניין השגריר הישראלי בקהיר יעלה שם, יש גם ככה כוונה לסלק אותו. אם עד סוף שנת 2011 השגריר שלנו יישאר בקהיר, אזי שיצאנו בנס", קבע.

בדבר יחסי טורקיה חמאס אמר ליאל כי "אם המצרים לא ימנעו את פגישת ארדואן עם אנשי חמאס זו תהיה מכה גדולה לישראל, והוא יתקבל שם יפה, וזאת מבלי להרוס את קשריו עם אירופה וארה"ב".

"ניתן לומר שידענו את כל המהלכים הללו מראש כשהחלטנו לא להתנצל", סיכם. "הכרנו את התפריט הטורקי מראש . מי שהחליט לא להתנצל הזמין את זה בלב שלם".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת