"המותג הלבן": שופרסל בלחץ היסטרי

יום לאחר שרשת השיווק הגדולה "שופרסל" הודיעה על ההנחות על 30 מוצרי היסוד, מיהרו ברשתות "מגה" ו"רמי לוי" להוזיל מאות מוצרים לקראת החגים. לירן דנש תוהה האם המחאה החברתית באמת הצליחה לזעזע את הרשת, ושואלת: מי באמת מרוויח מזה?

האם שופרסל בהיסטריה? (חדשות 2)

רשת "שופרסל", רשת השיווק הגדולה בישראל, אשר מפעילה מעל 240 סניפים בכל רחבי הארץ - בלחץ היסטרי, ולא מתאמצת להסתיר את זה, כך נראה. האם זהו מהלך מחושב ומכוון, או שהמחאה החברתית באמת הצליחה לזעזע את הרשת? ומי מרוויח מזה?

רק אתמול השיקה הרשת מותג פרטי חדש: "המותג הלבן". המותג החדש הוא ללא סמל הרשת והוא מצטרף למותג הפרטי הוותיק של הרשת המונח כבר כמה שנים על המדפים. הרעיון שמאחורי המהלך: ייצור ושיווק של כ-80 מוצרי ניקיון ומזון מאקונומיקה ואבקת כביסה ועד רסק עגבניות, במחירים נמוכים בכ- 40%-50% ממחירי המותג המוביל בכל קטגוריה. במחיר יש בשורה - אבל באיכות לא כל כך.

ב"שופרסל" מודים כי האיכות "טובה ומספקת" בלבד, וטוענים כי מדובר במהלך שגיבשה כבר מתחילת 2011, אבל אי אפשר שלא לקשר בין זמן ההשקה לאירועים בכיכרות.

ההודעה על ההוזלה נראתה כניצחון של הצעירים על הרשת הגדולה

אבל ממש לא מדובר במהלך היחיד שמשדר היסטריה ממשרדי ההנהלה. הנה תזכורת לכמה אירועים מהימים האחרונים: לאחר שהסטודנטים פתחו דף בפייסבוק בו איימו בפתיחת חרם על רשת "שופרסל", הודיעה הרשת עוד באותו היום, חודש לפני, הרבה לפני שציפתה לעשות זאת - על מבצעי ראש השנה: 1600 מוצרים שיוזלו ב-25%.

כשזה לא עזר, והלחץ גבר - פינתה הנהלת שופרסל באופן חסר תקדים את היומן, וערכה פגישות בראשות נשיא החברה אפי רוזנהויז וריצ'י הנטר עם ראשי אגודת הסטודנטים בניסיון להסיר את איום החרם.

בתום הפגישות, התחייבה ההנהלה להוזיל מחירים של 30 מוצרי יסוד כמו סוכר, קמח ושמן ב-25% עד לסוף 2011. את ההודעה איפשרה שופרסל לסטודנטים להוציא מטעמם, במהלך שנראה כניצחון של הצעירים על הרשת הגדולה.

מצד אחד נראה כי "שופרסל" מאבדת שליטה, ומגיבה במהירות ובלי חשיבה לאיומים הצרכניים על הפרק. ומן הצד השני, אין ספק כי מדובר כאן בשורת מהלכים שנועדה להסיט את הלחץ הציבורי, את האש ואת רחמנא ליצלן, האיומים בחרם ולשדר לציבור הצרכנים: "אנחנו שומעים אתכם".

לפעמים נחמד לצרכנים לראות רשת כזאת מתפתלת

בכל מקרה, גם אם מדובר באיבוד עשתונות או ביחסי ציבור מכוונים שנועדו לקבל עוד כותרת ולהשיב את אמון הציבור - אין ספק שהמהלכים האלה כבר משפיעים על שוק רשתות השיווק כולו, בהיותה הספינה הגדולה שהשוק מתיישר לפיה.

יום לאחר ש"שופרסל" הודיעה על ההנחות על 30 מוצרי היסוד, רשת "מגה" לא חיכתה לאיום בחרם - והודיעה גם על אותו מבצע בדיוק. יום לאחר שהודיעה הרשת על הוזלת 1600 המוצרים לקראת ראש השנה - מיהרו "מגה" ו"רמי לוי" להודיע גם על המבצעים שלהם לקראת החגים.

וגם, לסיום אי אפשר בסופו של דבר להתעלם מכך, שלפעמים נחמד לנו הצרכנים, לראות רשת בסדר גודל כזה מתפתלת, ומנסה לרצות אותנו הלקוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת