הצונאמי כבר כאן - ושוב נתפסנו לא מוכנים

עד לפרסום דוח פאלמר, התייחסו בירושלים לאיומים מאנקרה כ"איומים של מה בכך". אבל, לפתע, לאחר הפרסום - הכה את ישראל צונאמי קר מטורקיה, צונאמי שהכה את הממשל שהפקיר את החזית המדינית. ערד ניר על הקרע ביחסים עם טורקיה

ערד ניר, עורך חדשות החוץ (חדשות 2)

בימים, בשבועות ובחודשים שקדמו להדלפת דו"ח פאלמר ולפרסומו, שמעו הישראלים שהיו מעורבים במגעים למציאת מתווה של פשרה מעמיתיהם הטורקים בדיוק איך הם ינהגו.

אם תאשר ישראל את מתווה הפשרה, כפי שנוסח בכל אחד מהשלבים, התחייבו הטורקים לחזור ולנרמל את היחסים עם ישראל. בהתחשב בהיסטוריה הקרובה של הקשרים בין טורקיה בראשות ארדואן לבין מדינת ישראל, נורמליזציה אינה ירח דבש מדיני, והיא טומנת בחובה גם ביקורת נוקבת וקולנית.

אלא שבתנאי נורמליזציה מדובר בביקורת בין מדינות שמקיימות ביניהן קשרים מקובלים. בתנאי נורמליזציה אנשי ממשל נעים בין שתי המדינות, מנסים להסביר, מבקשים לשכנע, ובעיקר מתקשרים, באופן ישיר או באמצעות השגרירים.

אם ישראל לא תאשר את מתווה הפשרה, כפי שמסתמן, ינקטו הטורקים בצעדים מידיים, "חבילת האיומים": הורדת דרג הקשרים הדיפלומטיים לרמה מינימלית של מזכיר שני. מדובר בדיפלומטים זוטרים, צעירים ולא מיומנים, שמאיישים את השגרירות ללא יכולת אמיתית להשפיע. למעשה, מדובר בניתוק מעשי של הקשרים במובן של התקשורת בין המדינות. בנוסף אמרו הטורקים שיפעלו נגד ישראל בכל הארגונים הבינלאומיים ויגישו תביעות אישיות נגד כל המעורבים בהרג על סיפון המרמרה. במילים אחרות - טורקיה תתייצב בראש החזית המדינית נגד ישראל.

מתנגדי ההתנצלות הניפו ידם בביטול. "איומים של מה בכך", הם אמרו תוך שהם לא מאמינים שניתן לדרדר עוד את היחסים. הם לא חשבו שבטורקיה יכולים גם להזיק, והעריכו שכמו במזרח התיכון הם לא יפעלו באופן מהיר - אלא ימשיכו להתמהמה עד נקיטת צעדים.

ועכשיו, ראו איזה פלא: מיד אחרי שמישהו טרח להדליף את דו"ח פאלמר, המערכת הטורקית החלה לנוע ולפעול. שר החוץ דווטאולו החל לבצע בדיוק את מה שאיים, ועשה זאת במהלך פגישה עם הילרי קלינטון, שניסתה עד הרגע האחרון למנוע את דרדור היחסים.

מישהו בירושלים שוקל את הצעדים? מעריך? בודק?

ובירושלים, כרגיל, לא היו מוכנים. אלה שהתריעו שהאיומים רציניים הושתקו ואיש לא האמין באמת שהטורקים רציניים ויגישו את הנקמה כשהיא כל כך חמה. למרות שהדברים היו ברורים - בירושלים היו ביום שישי האחרון כאלה שהופתעו.

אלה כמה מהשאלות שתבחן ועדה שוודאי עוד תבדוק את הפקרת החזית המדינית:

האם שקלו את המשמעות של הורדת דרג היחסים?

האם העריכו איך זה ישפיע על המשך הקשרים עם מצרים? עם ירדן?

האם הביאו בחשבון את השינויים הדרמטיים בעולם הערבי הסובב אותנו מאז החלה סאגת המרמרה?

האם בדקו לאן תוביל פנייה לבית הדין הפלילי בהאג?

האם חשבו שטורקיה תאיים בשליחת ספינות לים התיכון?

האם בחנו מה יקרה כשספינת מלחמה תורכית תלווה את המרמרה לעזה וספינות מלחמה ישראליות ינסו למנוע זאת ממנה?

הצונאמי כבר כאן. וטורקיה היא זו שמנווטת את הגל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת