האם הטורקים איימו במרומז גם בפעולה צבאית?

פרט למהלכים האופרטיביים שעליהם הכריזו באנקרה נגד ישראל, מפנה ערד ניר את תשומת הלב דווקא לדברים שלא נאמרו באופן מפורש - אך זועקים מבין התבטאויותיהם של בכירי טורקיה. כיצד ניתן לפרש את אמירתו של הנשיא גול, שלפיה בכוח של ארצו לדאוג "לא רק לזכויות של אזרחיה אלא למי שכל מי שזכויותיו נרמסו"?

במסיבת העיתונאים שכינס שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, הוא הבהיר כי למרות הסנקציות שתטיל ארצו על ישראל, נותרה עדיין הדלת להתנצלות מצדה שתשיב את לכפי שהיו בעבר פתוחה. אם לא כך יהיה, אמר כי באנקרה ימשיכו לבחון את התנהלותה של ישראל - ויגיבו עליה בהתאם. אלא שבאותה נשימה, אומנם באופן מרומז, אמרו דבוטאולו עצמו וגם הנשיא הטורקי, עבדוללה גול, דברים שמהם עולה במרומז איום להפעיל, במידת הצורך, גם כוח צבאי נגד ישראל.

את הדברים החמורים ניתן היה להבין "בין השורות" משר החוץ הטורקי, באומרו: "בתור המדינה בעלת רצועת החוף הארוכה במזרח הים התיכון, טורקיה תפעל להבטיח את חופש התנועה במזרח הים התיכון, ותשקיע לשם כך את כל המאמצים הנדרשים".

הנשיא גול סיפק אמירה כוחנית הרבה יותר, כשאמר היום בריאיון: "טורקיה היא המדינה החזקה ביותר באזור הזה. בכוח הזה היא תדאג לא רק לזכויות של אזרחיה שלה, אלא גם לכל מי שזכויותיו נרמסו".

ההסלמה הזאת, גם בהתבטאויות הבכירים באנקרה, היו בדיוק הסיבות למאמץ הקדחתני האמריקני למנוע את העמקת המשבר היום. ישראל, מצדה, יצאה קירחת מכאן ומכאן: לא רק שהיא הסתבכה עם טורקיה, אלא גם - בכך שלא סיפקה לה את מבוקשה - נהגה באופן שלא מתקבל בברכה בארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת