"איירין - הוריקן של פעם בדור"

סופת ההוריקן "איירין" תכה ב-24 השעות הקרובות בחוף המזרחי של ארה"ב. גורמים רשמיים במדינה, למודי מקרה "קתרינה", נערכים לרע מכל: הם קוראים להישמע להנחיות הרשויות, להצטייד במזון ודלק, ולמגן את הבתים. אלעד זוהר מסביר ממה יש להם לחשוש

60 מיליון אמריקנים מתכוננים להגעתה של סופת ההוריקן "איירין", שכבר חלפה על איי הבהאמאס בדרכה לחוף המזרחי של ארה"ב - ובכלל זה לניו יורק ובוסטון.

הערב הזהיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה את אזרחי ארצות הברית מפני ההוריקן, וקרא להם להתייחס לנושא ברצינות. בהודעה שמסר מחופשתו בבוסטון, ציין הנשיא האמריקני כי מדובר בהוריקן "מסוכן מאוד", וקרא לתושבי החוף המזרחי להישמע להנחיות הפינוי ממסלול ההוריקן.

ארצות הברית, למודת טרגדיית "קתרינה", נערכת כמו למלחמה של ממש לקראת הגעתה של "איירין". ולא מפתיע למה. גורמים אמריקניים רשמיים מכנים את "איירין" כ"סופה של פעם בדור, שרבים מתושבי החוף המזרחי לא חוו מעולם". היא תהיה ההוריקן הראשון של עונת ההוריקנים באזור, ובאופן חריג יחסית היא תפגע בחוף המזרחי - ולא במדינות מפרץ מקסיקו.

הוריקן הוא סופה טרופית שמהירות הרוח בה עולה על מעל 119 קמ"ש - ובין ההשפעות המרכזיות שלה הן רוחות, גלים גבוהים, גשמים, הצפות, הפסקות חשמל, שיבושי תשתיות, טלפוניה, תחבורה.

200 מ"מ, הצפות ורוחות עזות

ב-24 השעות הקרובות תגיע "איירין" לחופי צפון ודרום קרוליינה, וביום ראשון היא צפויה לעבור באזור ניו יורק. הוא אמנם לא תפגע באזור מנהטן, אך יהיו תנאי סופה קשים באזור ניו ג'רזי, ניו יורק, וושינגטון, פילדלפיה ובוסטון.

החשש בניו יורק הוא מפני רוחות עזות, שיגרמו לניפוץ חלונות בגורדי השחקים וגשמים (צפי ל-200 מ"מ ביום אחד!) שיגרמו להצפות בעיקר במערכת הרכבת התחתית. הדבר יקשה מאוד על תושבי האזור, במיוחד כשמדובר בסוף השבוע האמריקני - שבת בערב וראשון בבוקר.

בשל המצב, החל ממחר ועד יום שני ייתכנו שיבושי תחבורה אווירית ויבשתית באזור החוף המזרחי. על כן, הוכרז כבר על מצב חירום מצד הרשויות, ואלו קראו לתושבים עוד לפני קריאתו של אובמה להישמע להנחיות, להצטייד במזון, דלק ולהגן על הבתים. כמו כן, נקראו תושבי האזורים הנמוכים בחוף המזרחי - לעלות לאזורים הגבוהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת