תמונת המעצר: מהן האפשרויות המשפטיות של מרגול?

מרגלית צנעני חשודה בקשירת קשר לביצוע פשע ובסחיטה באיומים, אבל בכל הקשור להדלפת תמונתה שצולמה עם קליטתה בכלא נווה תרצה - הצדק איתה. עו"ד עפר ברטל מסביר כי סיכוייה של מרגול לזכות בתביעה ולקבל פיצויים כספיים גבוהים למדי, בין אם תבחר להגיש קובלנה פלילית פרטית ובין אם תגיש תביעה אזרחית נגד החשוד במעשה

צנעני. יכולה לתבוע ולקבל פיצויים (חדשות 2)

ההתפתחויות בחקירתה של מרגלית צנעני ושל הפרשה הסוערת סביבה לא מבשרות, לפחות בינתיים, טובות לכוכבת הזמר הים תיכוני. בניגוד למתרחש לכך, נראה כי דווקא בתביעה האזרחית שבכוונתה להגיש על הדלפת תמונתה שצולמה עם קליטתה כעצירה בכלא נווה תרצה - נוטה הכף לטובתה. כך הדבר גם באשר לסוג מסוים של הליך פלילי שבו היא יכולה לנקוט.

ביקורת רבה נשמעה על פרסום התמונה, שאף זכתה להתייחסות זועמת מצד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ולהצהרות במשטרה ובשב"ס על פתיחתה של חקירה לאיתור האחראי למעשה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הסביר עו"ד עפר ברטל, סנגור בכיר, כי סיכוייה של מרגול לזכות בתביעה שבכוונתה להגיש גבוהים למדי. "תמונה שבה מוצג אדם ברגעים הקשים ביותר בחייו היא פגיעה קשה מאוד בפרטיותו ויכולה בהחלט להפוך אותו מושא לבוז וללעג".

עו"ד ברטל הציג את האפשרויות העומדות לרשות הזמרת בניהול הליך משפטי אזרחי בסוגיה.

הגשת קובלנה פלילית פרטית 

האפשרות הראשונה שהציג עו"ד ברטל היא הגשה של קובלנה פלילית פרטית נגד החשוד בביצוע ההדלפה בטענה לעבירה של פגיעה בפרטיות. "קובלנה כזו יכול להגיש נפגע נגד אדם שפגע בו ובכך להעמידו לדין פלילי במקום המדינה. ההליך הפלילי, במקרה כזה, ייפתח על ידי צנעני", הסביר.

 אחרי ההגשה, "יעביר בית המשפט את הקובלנה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, בשל העובדה שהנאשם במקרה זה הוא עובד ציבור וככל הנראה עובד שב"ס. אחר כך, מדובר יהיה בהליך פלילי לכל דבר ועניין שאם בסופו יורשע אדם - ייגזר עליו עונש שעשוי לכלול גם חיוב בפיצוי כספי לטובת מרגול". 

תביעה אזרחית
 
דרך הפעולה השנייה שעומדת לפני מרגול היא היא הגשת תביעה אזרחית נגד החשוד במעשה ונגד שירות בתי הסוהר. במידה שהמאמצים לאיתור האחראי למעשה יעלו בתוהו, תוגש התביעה נגד שב"ס בלבד. במקרה זה, עשוי בית המשפט לפסוק לטובת צנעני סכום גבוה מאוד של פיצויים - בשל הפגיעה הקשה בפרטיותה שהסב פרסום התמונה.

עם זאת, במידה שהזמרת תורשע לבסוף בסחיטה, העבירה שבה היא חשודה, יוכלו הנתבעים לטעון כי היא עצמה זו שהביאה במעשיה שלה את הפגיעה בפרטיותה - בשל מעשיה הפליליים בעודה ידוענית. 
 
עו"ד ברטל טען כי "סביר להניח שבית המשפט יעתר לתביעת הפיצויים וייפסוק לטובתה סכום משמעותי. הוא גם יבקר באופן נחרץ את דרכי ההתנהלות של שב"ס באשר למערכות המחשבים שלו, שפעלו באופן כזה שלא ניתן היה לאתר את האחראי שהוציא מתוכן את התמונה שהודלפה".

כל זאת, הדגיש ברטל, "לנוכח העובדה שהטכנולוגיה היום מאפשרת לאתר בקלות רבה משתמש במאגר מידע ממוחשב כלשהו".

בסיכום דבריו, אמר עו"ד ברטל כי "סיכויי הצלחתה של תביעה כזו הם גבוהים, משום שמדובר בפגיעה בוטה בפרטיותו של אדם. התמונה אמורה להימצא אך ורק במאגר המידע של שב"ס ולא בשום מקום אחר. ראוי לפסוק סכום פיצוי גבוה גם מבחינה ציבורית, על מנת להרתיע מוסדות המפעילים מאגרי מידע שונים ממקרים מסוג זה ולהעביר להם מסר ברור כי עליהם להבטיח את חיסיון המידע שבהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת