כבר לא "Yes we can"?

האם ברק אובמה ינצח את ההיסטוריה האמריקנית? מעולם לא קרה שנשיא אמריקני נבחר לכהונה שנייה כששיעור האבטלה במדינה היה מעל 7.2% כרגע שיעור האבטלה עומד על 9.1% כך שהלחץ על כתפיו של אובמה, מהיום ועד ליום הבחירות בחודש נובמבר בשנה הבאה, הוא גדול מאוד. הבטחת הבחירות של אובמה מתפוררת בגלל מצב הכלכלה

הבטיח שינוי, הביא קיצוץ (רויטרס)

האם הנשיא האקטיביסט של אמריקה הופך עכשיו לחשב הכלכלי הראשי שלה? לברק אובמה נותרה אומנם עוד קצת יותר משנה בקדנציה, אבל כשהממשל שלו בהלם מהמצב הכלכלי במדינה, הבטחת הבחירות שעוררה השראה  - "כן אנחנו יכולים" (Yes we can) - עלולה להפוך עכשיו ל- "כן ... אנחנו מקצצים" (Yes we cut).

"חברות פרטיות מקצצות, אוניברסיטאות מקצצות", אמר ההיסטוריון דגלאס ברינקלי והוסיף כי "הנשיא אובמה נמצא במקרה בבית הלבן בתקופה בה הוא חייב לצמצם בהוצאות. קשה לרתק ולהלהיב אנשים עם קיצוצים..."

המחוקקים בוושינגטון מינו בשבוע שעבר ועדה מיוחדת שתפקח על הקטנת תקציב המדינה. מדובר במהלך שאובמה הסכים לו, בחוסר התלהבות ברורה. שום דבר ממה שאנשי הוועדה עשו עד עכשיו לא האט את הסחרור בשוק ההון או סייע למעמדו של אובמה בעייני תומכיו.

האם אובמה יכול לנצח את ההיסטוריה?

הסקרים של CNN מלמדים שהכלכלה היא באופן משמעותי "הדאגה הגדולה ביותר" של האמריקנים ורק אחד מכל שלושה אזרחים מרוצה מהאופן בו הנשיא מתמודד עם התחום הזה. שיעור התמיכה הכללי של הציבור האמריקני בברק אובמה עומד כעת על 44%, בדומה מאוד ל-45% התמיכה שקיבל הנשיא בתחילת אוגוסט וגם בחודש יולי. החדשות הטובות הם שתומכיו לא נוטשים אותו כרגע, אבל החדשות הרעות הם שאותם תומכים הם כרגע המיעוט מבין אזרחי ארצות הברית.

אובמה נגד ההיסטוריה האמריקנית: מעולם לא קרה שנשיא אמריקני נבחר לכהונה שנייה כששיעור האבטלה במדינה היה מעל 7.2%. כרגע שיעור האבטלה עומד על 9.1% כך שהלחץ על כתפיו של אובמה, מהיום ועד ליום הבחירות בחודש נובמבר בשנה הבאה, הוא גדול מאוד.

"אנשים ברחבי המדינה מחכים בנואשות שלשם שינוי בוושינגטון ישימו את הפוליטיקה בצד, יוותרו על המאבקים הפוליטיים המיותרים ויתמקדו בלפעול יחד כדי להשיג התקדמות אמיתית לשיפור המצב", מסביר פרשן CNN דיוויד גרג'ן.

מי בעד קיצוץ? מי בעד העלאת המיסים?

גם הדמוקרטים וגם הרפובליקנים מסכימים שהעדיפות הראשונה כרגע היא יצירת מקומות עבודה חדשים. הקרב ביניהם הוא על איך לעשות זאת. הרפובליקנים, מחוזקים בחברי תנועת מסיבת התה השמרנים, רואים בהוצאות הממשלה ובמיסים כבעיה הבסיסית ולכן דוחפים חזק לכיוון קיצוצים מאסיביים בתקציב המדינה.

בהמשך עוד צפויים מאבקים קשים בין הרפובליקנים שרוצים להיפטר מתוכניות ממשלתיות רבות לבין הדמוקרטים שיהיו נחושים לשמר חלק מהן. אז שימו לב לנתוני הגרעון הממשלתי, לשיעורי האבטלה ולמספרים שעולים מהסקרים המקדימים לפני הבחירות.

עידן אובמה טרם הסתיים, אבל עכשיו הכל תלוי במספרים...

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק