המתפרעים לונדון: שותים הרבה, לומדים מעט

המהומות בבריטניה כבר אחרי השיא. למרבה הצער, את זה אפשר גם להגיד על המדינה המופלאה הזו. מיהם המתפרעים? נוח להאשים את המהגרים בגל האלימות, בעיקר בגלל שבלונדון לא נותר כמעט איש חוץ ממהגרים; אמנם האלימים הם תוצרת חוץ, אבל גל האלימות הוא תוצרת מערכת החינוך המקומית. עמית סגל על הלונדון שלו

לונדון בוערת (AP)

1. שילה פרבר שרה פעם על לונדון: "כולם פה כל כך נחמדים שבא לי למות/להפסיד את החום, החגים, את האלימות". אבל לונדון ידעה יותר מהומות מתל-אביב. בעיר הממוזגת הזו, ולא בתל-אביב, צעדו אלפי ניאו נאצים במועל יד, נהרגו מפגינים מירי שוטרים, נחסמה הכיכר המרכזית לימים ארוכים בגלל הפגנות נגד הארנונה. לכן, רק מי שלונדון עבורם היא מיוזיקל ושופינג הופתעו באמת ממה שקרה.

2. "לכל אחד לונדון שלו", מתפייטת הלן האנף בספר המופלא "דרך צ'רינג קרוס 84". כדי להשתכנע, קחו כל אוטובוס אדום מכיכר פיקדילי התיירותית לכיוון צפון. בתחילת הנסיעה תצטופפו עם יפניות עמוסות שקיות. שתי תחנות אחר-כך האוטובוס יתמלא בסטודנטים תפרנים ועליזים. רבע שעה מאוחר יותר אלה יירדו והקהל באוטובוס יהפוך שחור, עני, קודר. אחר כך יתחילו המכות.

3. בדיוק בגלל האלימות הזו, בירת בריטניה היא אלופת העולם במצלמות אבטחה. ה-CCTV לא מותירים פינה אחת בעיר ללא תיעוד. פעם חשבו שזה טוב להרתעה. היום כולם יודעים שזה טוב בעיקר לרייטינג של סקיי ניוז. פשעים מתרחשים בקצב גבוה כתמיד, אבל לפחות עכשיו הם מצולמים בצבע מלא, משלוש זוויות שונות.

4. איך שוטרי לונדון המהוללים תועדו במצלמות האבטחה נמלטים מכמה פורעים צעירים? את התשובה קיבלתי יום אחד, בהפגנה סוערת מול שגרירות ישראל במערב העיר. בחסות הלחץ, הדוחק, והבלבול התמידי לגבי כיוון התנועה, מצאתי את עצמי פתאום באמצע הכביש הסואן ביותר במערב העיר. שוטר ישראלי היה אוזק אותי בחשד לחסימת כבישים. ה"בובי" הבריטי נהג אחרת: "ייתכן שאדוני ירצה לשוב ולשקול מחדש את החלטתו לעמוד דווקא כאן", הוא אמר בנימוס.

עמית סגל (חדשות 2)

5. הכבוד הבריטי הבסיסי למוסדות שלטון החוק אפשר לשוטרי הוד מלכותה להסתובב באזורים המסוכנים ביותר של לונדון ללא נשק, מוגנים בכוח סמכותם בלבד. השוטרים שנמלטו לא עשו זאת מפחדנות, רק מהלם. מאז ימי שרלוק הולמס הם לא נתקלו בסכנת חיים. אבל אז, המנוולים מטוטנהאם שינו את הכללים.

6. מיהם המתפרעים? נוח להאשים את המהגרים בגל האלימות, בעיקר בגלל שבלונדון לא נותר כמעט איש חוץ ממהגרים. פולנים מאכלסים את הדרום, אפריקנים את הצפון, כוויתים את הפנטהאוז היקר בעולם בהייד פארק 1. האלימים הם תוצרת חוץ, אבל גל האלימות הוא תוצרת מערכת החינוך המקומית. הצעירים הבריטים שותים הרבה, לומדים מעט, לא מוצאים עבודה. בנו של ראש הממשלה לשעבר בלייר תועד פעם בכיכר לייסטר בתנוחה הלאומית, רוכן על קיר בניין ומקיא את נשמתו. הוא היה אז בן 14. מדינה שבה בירה זולה ממים ודמי אבטלה עולים על משכורת לא תגיע רחוק.

7. המהומות בבריטניה כבר אחרי השיא. למרבה הצער, את זה אפשר גם להגיד על המדינה המופלאה הזו. פעם אמרו שזו האימפריה שהשמש בה אינה שוקעת. מאז, דווקא הממלכה הזו נמצאת בשקיעה מתמדת.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עמית סגל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת