על המדינה להתגייס לעזרת הפריפריה

הנהלת המפעל "ויטה פרי גליל" הוציאה אתמול 58 מכתבי פיטורים לעובדים. רוב המפוטרים מועסקים במפעל יותר מ-20 שנה. גיא ורון מעריך שהפיטורים הללו הם רק סימפטום לבעיה בצפון וחושב שרק התגייסות של המדינה, תוכל לשנות את המצב

הפיטורים במפעל "ויטה פרי גליל" הם רק סימפטום לבעיה כוללת באזור צפון. 60 העובדים שיפוטרו השבוע הם רק הדרך להתמודד עם הבעיה, המפעילים כאן בצפון הם מוחלשים, ובלי עזרה של המדינה הם פשוט לא יוכלו להתקיים.

הבעלים של המפעל דיבר על הבטחות שקיבל מהמדינה לגבי מענקי איזון, הנחות בארנונה ובתעריפי המים. ללא כל אלה, פשוט לא משתלם לבעלי עסקים להגיע לצפון.

ישנם ארבעה אזורי תעשייה בצפון, כולם מוכרים "כאזורי תעשייה בעדיפות לאומית". המדינה צריכה לעזור להם לשלם את הכספים לתשתיות בכדי לתמרץ את בעלי העסקים להגיע לצפון ולהעסיק עובדים. 30 מפעלים מבקשים להגיע לאותם אזורי תעשייה ולספק עוד 2500 מקומות עבודה שהצפון כה משתוקק להם. אבל בגלל ויכוחים בין משרד התמ"ת לבין משרד האוצר הכסף הזה נתקע ו-2500 איש תושבים נותרים מובטלים.

אם המדינה לא תעזור, שום דבר לא ישתנה בפריפריה

אם המדינה לא תעזור לפריפריה, שום דבר לא יקרה כאן. הנתונים הבסיסיים של הפריפריה קשים הרבה יותר. אין תחבורה ציבורית ואין תרבות. מי שמגיע לכאן הוא לרוב אוכלוסיות חלשות: אלו שגדלו כאן או שלא הצליחו לצאת מכאן.

בשנים האחרונות נראה כי האנשים היחידים מאזור המרכז שמגיעים לצפון הם אלו שמתארחים בבתי קייט ובתים לנופש שהם יכולים להרשות לעצמם כאן ולא בהרצלייה.

אם המדינה רוצה לעזור לעובדי "ויטה פרי גליל" ולאזור הצפון בכלל, היא צריכה להתגייס לכך ולהעביר הרבה כסף.

רוצים להיות חברים של גיא ורון בפייסבוק? לחצו כאן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת