אמריקה היא כמו משק בית כושל

תחשבו על אמריקה כמשק בית לא מתפקד שעבר עליו שבוע סוער במיוחד. מדובר במשק בית שהצליח לשלם את השכירות, המצרכים ויתר החשבונות רק בסיומו של ריב משפחתי קשה וחיפוש של הרגע אחרון אחר מטבעות שנשכחו בכיסים, בארנקים ומתחת לכריות‎

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

תחשבו על אמריקה כמשק בית לא מתפקד שעבר עליו שבוע סוער במיוחד. מדובר במשק בית שהצליח לשלם את השכירות, המצרכים ויתר החשבונות רק בסיומו של ריב משפחתי קשה וחיפוש של הרגע אחרון אחר מטבעות שנשכחו בכיסים, בארנקים ומתחת לכריות‎.

ועוד כמעט שלא מצאו שם את הכסף‎...

"אני חושב שאזרחי אמריקה הזדעזעו בצדק ממה שהם ראו - מהנכונות ולו הקטנה של הפוליטיקאים לאפשר לארצות הברית להגיע לחדלות פירעון בפעם הראשונה בהיסטוריה", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני‎.

לוושינגטון כמעט נגמר הכסף לשלם עבור משכורותיה וחובותיה בגלל חוק אמריקני תמוה: המחוקקים צריכים לאשר לא רק את הוצאות הממשלה, אלא גם את כל ההלוואות שהיא מבקשת לקחת‎.

הדמוקרטים והרפובליקנים בקונגרס תמיד הסכימו על הגדלת מכסת ההלוואות בעבר, אבל הפעם עשרות רפובליקנים התנו את הסכמתם לכך בקבלת התחייבות מהנשיא ברק אובמה להפסיק לייצר כמויות גדולות של חוב חדש‎.

האמריקנים רואים במנהיגים הפוליטים שלהם - ילדים מפונקים

אובמה אמר שהממשל שלו יכול לצמצם את החוב הלאומי על ידי הקטנת ההוצאות על תוכניות ממשלתיות ובעזרת הגדלת נטל המיסים על אמריקנים עשירים. אבל הרפובליקנים מצידם לא הסכימו להטלת מיסים חדשים ורבים מהם היו מעדיפים לראות את וושינגטון מאבדת את כל כספה ופושטת רגל בשל חובותיה‎.

המחלוקת הזו ודומותיה אודות האופן בו הממשל מוציא את הכסף שלו, נמשכו במשך שבועות ואיימו על מחויבויותיה הכלכליות של ארצות הברית, הן המקומיות והן הבינלאומיות‎.

בסופו של דבר אובמה הצליח לאשר הסכם מורכב, שעות בלבד לפני שארצות הברית נאלצה להכריז על פשיטת רגל. ההסכם שינה לחלוטין את האופן בו הממשל מנהל את הוצאותיו והוא נתן לרפובליקנים את הגבלת הבזבוז הממשלתי ואת אי הטלת המיסים החדשים אותה חיפשו. המחוקקים הרפובליקנים מצידם הסכימו להלוואות שוושינגטון ביקשה לקחת וכך הסתיים המשבר באופן רשמי. אבל האמריקנים לא התרשמו‎.

סקר ‎CNN מצא שתמיכת הציבור בנשיא אובמה לא השתנתה - רק 45% מהאמריקנים מרוצים מתפקודו כנשיא המדינה. עם זאת, 77% מהנשאלים ציינו שנבחרי הציבור שלהם התנהגו כמו ילדים מפונקים וסך שיעור התמיכה בקונגרס ירד ל-14% בלבד המהווים שפל של כל הזמנים‎.

במילים אחרות, האמריקנים מאוכזבים מהמנהיגים שלהם ובמיוחד מהמחוקקים אותם בחרו לקונגרס. הרי אין הרבה אנשים שהיו רוצים שילדים מפונקים ישלטו על פנקס הצ'קים המשפחתי וישלמו את החשבונות בעודם רבים איפה למצוא את המטבעות‎... 

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק