רעידת האדמה - נורת אזהרה לישראל

רעידת האדמה שהורגשה היום בישראל היא רעידה המוגדרת בין קלה לבינונית, אך מוקד הרעש היום הוא חריג. לא ידוע בעשרות השנים האחרונות על רעידה כה חזקה במוקד כל כך קרוב לאזור שלנו. כל הנתונים על רעידות האדמה באזורנו בעבר ובהווה מצביעים במפורש - רעידת אדמה הרסנית עומדת בפתח

שוב, רעידת אדמה בישראל (חדשות 2)

רעידת האדמה שהורגשה היום בישראל היא רעידה המוגדרת בין קלה לבינונית, אך היא לא יכולה לגרום לנזק. רעידה שבאמת עלולה לגרום לנזק צריכה להיות בעוצמה הגבוהה מחמש בסולם ריכטר, וגם אם זו מתרחשת - היא בד"כ לא גורמת לנזק בכל מקום.

עם זאת, מוקד הרעש הוא חריג. לא ידוע בעשרות השנים האחרונות על רעידה כה חזקה במוקד כל כך קרוב לאזור שלנו. בד"כ, רוב רעידות האדמה שאירעו באזורנו התרחשו בשבר הסורי-אפריקני. הרעידות בים התיכון בד"כ מרוחקות מחופי ישראל - באזור קפריסין ואיי יוון. יש גם כמה מוקדים נוספים - באזור פלמחים ואשקלון, אך עוצמה שכזו כפי שהיה היום ובמיקום שכזה - קיסריה, בנימינה, אינם זכורים. החריגות הזו צריכה לעורר תשומת לב אצל המומחים במכון הססמולוגי.

הממשלה עושה היום לא מעט על מנת להיערך למקרים של רעידות אדמה. צריך להמשיך לעשות כך. סך כל הנתונים של רעידות האדמה שהתרחשו בעבר בארץ וממשיכות להתרחש בימים אלו - מצביעים בוודאות שרעידת אדמה הרסנית עומדת בפתח. זה יכול להיות בעוד חמש שנים - וזה יכול לקרות בעוד 20 שנה.

ד"ר רון אבני הוא מומחה לרעידות אדמה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק