איך נראים החיים בכת מסוכנת?

פרשת ההתעללות המחרידה שהותרה היום לפרסום לא הפתיעה את עו"ד שרונה בן משה. מי שהייתה במקום האפל ההוא, וכיום משמשת דוברת המרכז הישראלי לנפגעי כתות, מספרת מניסיון האישי איך נראים החיים תחת מרותו של "ראש משפחת פשע בתחפושת מתוחכמת" ומזהירה שלא להתפתות אחר הבטחות לחיים טובים יותר

החיים בכת. אל תתפתו להבטחות שווא

החיים בכת נראים ממש כמו "המופע של טרומן", "זה דומה ל"אח הגדול", אבל אתה לא יודע שיש במאי, מישהו שקובע מה יקרה לך, עם מי תתחתן ומי המשפחה שלך. מישהו שעוצר לך את החיים. ואני יודעת.

אני בעצמי הייתי במקום הזה. חברה בקבוצה שבראשה עומד מעין גורו, מישהו "שיודע את האמת" ובעזרת מניפולציות משתמש ברעיון דתי, בודהיסטי, פסיכולוגי, או כל דבר אחר שמישהו יכול להתחבר אליו כדי לשלוט על אנשים בכל אספקט: על ההתנהגות שלהם, הרגשות שלהם, המחשבות שלהם והאינפורמציה שהם מקבלים ומעבירים.הוא מנצל את החרדות והחשש שכל הזמן רובץ מעל הראש של מאמיניו - שמשהו יקרה להם או ליקיריהם.

מי שמסתכל מהצד לא יודע שזו כת. הוא חושב שזו קהילה דתית, קבוצה של חוזרים בתשובה. אבל יש שם אנשים רגילים, צוחקים ובוכים, וגם כאלה שאף אחד לא היה מעלה בדמיונם שהם חלק מהסיפור הזה.

ראש משפחת פשע בתחפושת מתוחכמת

החברים בכת כלל לא מודעים לעניין, הם בטוחים שזו המציאות. מדי פעם ישנם מקרים שמעירים ומנערים אותם, אבל רוב האנשים מנותקים מעצמם.

שלטון כת הוא שלטון דיקטטורי. אנשים לא בוחרים להיות שם. למשל, כשאני נכנסתי לעבודה, שאלתי מהן הגדרות התפקיד, ביררתי פרטים על תנאים ושכר ואז החלטתי אם מתאים לי או לא. בכת אין כזה דבר בחירה חופשית. אתה עובר מפגשים, שובים אותך, עושקים אותך כלכלית - ואתה גמור. אתה נכנס לתלם, לא סוטה מהתורה שלהם. חי בפחד תמידי.

הכת נותנת לאנשים הזדמנות לבוא לשמוע על הדרך לגאול אותך, לספק להם חיים טובים יותר. אבל אתה לא יודע מה המניעים של המנהיג, אותו ראש משפחת פשע בתחפושת מתוחכמת ולאן הולך הכסף שלך.

דווקא החכמים בינינו מועדים ליפול

מי נופל בזה? דווקא החכמים, האינטליגנטים. אנשים עם חוכמת רחוב לא יתפתו. בהרצאות שאני מעבירה, אני מספרת את הסיפור האישי שלי וגם מסבירה ממה צריך להיזהר ואיך.

אני ממליצה לאנשים לפני שהם הולכים לשלל הסדנאות שמוצעות בשוק לבדוק מי מנהל את העסק, מה השיטה. חייבים לערוך תחקיר באינטרנט לפני זה, להתקשר למרכז לנפגעי כתות ולשאול על המרצים.

תזכרו היטב שאף אחד לא יודע את האמת. לכל אחד יש את האמת שלו והשכל הישר הוא הכי חשוב.

עו"ד שרונה בן משה היא דוברת המרכז הישראלי לנפגעי כתות ומרצה לנפגעי כתות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק