איפה הכסף שהבטיח לנו האוצר?

הקלות במס לאמהות עובדות, הבטחת ביטחון תזונתי לשכבות החלשות והסבה מקצועית לעובדים שעבדו במקצועות פיזיים קשים. כל אלו, הן הצעות חוק שעברו את אישור הממשלה ומשום מה עדיין לא מיושמות בשטח. לנו רק נותר לתהות ולשאול למה

לירן דנש, כתבת תכנית חיסכון (חדשות 2)

הרבה אנשים הרימו אתמול גבה מבקשת צעירי מאבק הדיור להיפגש אתמול רק עם ראש הממשלה ולתעד את הפגישה. אז נכון, מדובר אולי בבקשה קצת חצופה, אבל לא מעט דוגמאות רק מהשנים האחרונות מוכיחות כי המדינה הבטיחה, אבל לא מיהרה לקיים, באמתלות שונות או בויכוחים בירוקרטים שנמשכים שנים. הכסף שאמור היה להגיע למטרות שונות - שוכב עדיין בקופת המדינה.
.
בשנים האחרונות התקבל בג"צ ורד פרי, שקבע כי יש להכיר בהוצאות טיפול בילד לצרכי מס. האוצר שהתנגד לכך, הבטיח מסלול חלופי בשיתוף התמ"ת: תוספת של כ-320 מיליון ש"ח לבינוי ולשיפוץ של מעונות חדשים, בשל המחסור בגנים המסובסדים שגורם ללא מעט הורים לשלוח את ילדיהם לגנים פרטיים ויקרים. אבל בשל בעיות בירוקרטיות ובשל תנאים שכמעט אי אפשר לעמוד בהם - הכסף עדיין נמצא בקופת המדינה, למרות המחסור במאות גנים בפיקוח ובסבסוד ממשלתי.

הבטחת ביטחון תזונתי של האוכלוסיות החלשות בישראל היא גם כן סוגיה כואבת. גם במקרה הזה משרד הרווחה הודיע לפני כשנתיים שהמדינה תעניק מעל 100 מיליון שקלים לעמותות המספקות מזון לנזקקים.

גם במקרה הזה, הסכומים לא הועברו. שוב בשל התנאים שלטענת המדינה, הארגונים לא עומדים בהם.
גם במקרה של הדיור הציבורי- הבטחות לחוד ומציאות לחוד. האוצר, שקבע בחוק הסדרים כי יש לבטל את חוק הדיור הציבורי שעבר ב-98, התחייב להעביר ב-2011 וב-2012 150 מיליון ש"ח לשיפוץ ולבניית דירות במסגרת זו. רק לאחר דיון סוער בכנסת לפני כשבועיים, הוחלט להעביר כ-60 מיליון שקלים בלבד, ורק באמצע השנה.

לא הרבה אנשים שמעו בוודאי על עוד הבטחה שנפלה בין כיסאות הבירוקרטיה: הקרן להסבה ממקצועות שוחקים ובה הושקע סכום של 600 מיליון ש"ח לעשר שנים. על הקמת הקרן הוחלט בשנת 2006, והיא נועדה להכשיר את העובדים במקצועות הפיזיים הכי קשים, לעבודות עתירות ידע, במקביל להעלאת גיל הפרישה לפנסיה, כדי להקל עליהם את העבודה או לאפשר להם פרישה מוקדמת יותר. במשך 6 שנים ההחלטה החשובה הזו העלתה אבק בוויכוחים בין ההסתדרות, משרד התמ"ת והאוצר.

גם כאן, הפריפריה כרגיל מקופחת: מאות מיליונים נוספים הובטחו מידי שנה בשנים האחרונות גם לפיתוח ולהקמה של מפעלים בפריפריה, כדי לפתח מרכזי תעסוקה חדשים ועוד מקומות עבודה. אבל מידי שנה מרבית מהסכום נשאר בתקציב המדינה. גם כאן, ניחשתם נכון, לטענת בעלי המפעלים והעסקים הדרישות החדשות לקבלת הסיוע היו בלתי אפשריות לעמוד בהן.

לירן דנש היא כתבת בתכנית חיסכון

הצטרפו לדף הפייסבוק של תכנית חיסכון