הצבא בטורקיה הביע אי אמון בוטה ברה"מ

במכתב ההתפטרות של בכירי הצבא אמנם לא מצוינת סיבה מפורשת למעשיהם, אבל נראה כי המניע ברור - אי אמון בוטה ברה"מ הטורקי ארדואן. בימים האחרונים נעצרו קצינים בכירים במדינה בחשד שהם מעורבים בניסיונות הפיכה במדינה, ולראשי הצבא כנראה נמאס. כעת ינסה ארדואן להחליף את השדרה הביטחונית שלו

ערד ניר, עורך חדשות החוץ (חדשות 2)

אדוני ראש הממשלה - עד כאן. זה המסר שמעביר הערב ראש המטה הכללי הטורקי לרג'פ טאיפ ארדואן. הרמטכ"ל גנרל איסיק קוסנר, שמונה לאחרונה על ידי ארדואן, וראשי זרועות הים האוויר והיבשה, התפטרו מתפקידם במה שנתפש כהבעת אי אמון בוטה בראש הממשלה הטורקי.

במכתב ההתפטרות לא מצוינת סיבה מפורשת, אלא אמירה כללית שמבקרת את ההתנהלות הפוליטית במדינה. ראוי לציין שעשרות קצינים בצבא טורקיה נמצאים במעצר במסגרת חקירות אודות ניסיונות הפיכה לכאורה.

בימים האחרונים נעצרו עוד קצינים בכירים. המצב אבסורדי עד כדי כך שכ-17 קצינים מבין אלה שהיו מועמדים לקידום במסגרת סבב המינויים שמתקיים בטורקיה בכל שנה בחודש אוגוסט נמצאים עכשיו במאסר. השבוע הדגיש ארדואן שבניגוד לאווירה הקשה שבה נערכו דיוני המינויים בשנה שעברה השנה הוא לא צופה עימות בינו לבין ראשי הצבא.

מי יהיו המחליפים?

בזירה הביטחונית מתמודדת היום טורקיה בראש ובראשונה עם הטרור הכורדי מבית, וכן עם חוסר השקט לאורך הגבול עם סוריה. הקצונה הבכירה בצבא אינה מזוהה עם מפלגת השלטון האיסלמיסטית ונראה שארדואן יתקשה למצוא קצין ראוי שינהיג את הצבא בזמנים מורכבים אלה.

כמובן שיש תמיד לקחת בחשבון אפשרות שארדואן הכין מבעוד מועד רשימה של אנשים שהוא רואה בהם מתאימים יותר. כך כלי התקשורת בטורקיה שדיווחו בשעה הראשונה על התפטרות צמרת הצבא שינו את המינוח והמינוח המכובס שהם משתמשים בה עתה היא "ביקשו לפרוש לגמלאות".

לפי חלק מהדיווחים מסיבת עיתונאים שהתכוון הרמטכ"ל לקיים הערב - נדחתה לפי שעה. טורקיה חוותה בעברה הפיכות צבאיות אלימות שבהן דרש הצבא מהממשלה להתפטר. המהלך הזה שבו הגנרלים הם שמתפטרים משול להפיכה שקטה והוא מהווה נקודת מבחן משמעותית ביותר לשלטונו של ארדואן שלפני שבועות אחדים זכה בבחירות ברוב מרשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת