ניתוח שפת גוף: נתניהו רגשן - שטייניץ מתוח

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביא לנאום על מצוקת הדיור שילוב מעניין של רגש ושכל. מהנאום נראה שנתניהו התכונן היטב, כרגיל, וגם הראה מעורבות רגשית כלפי המחאה. לעומתו, שר האוצר יובל שטייניץ שידר מתח, חוסר נוחות, ורצון לקבל אישור מפעולותיו מראש הממשלה

אחרי יותר מעשרה ימים של מחאה, התייצבו היום ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ אל מול הציבור, וניסו לספק תשובות למוחים ולמפגינים. במהלך הנאום, שפת הגוף של נתניהו הביעה שילוב מעניין של רגש ושכל. ניתן היה לראות על ראש הממשלה כי הוא מעורב רגשית בנושא.

נתניהו התכונן היטב לנאום, ואת זה ניתן היה לגלות דרך התאמה מוחלטת בין מה שהוא אמר לבין מה שהוא שידר דרך שפת גופו. יכולת הנאום הבסיסית של ראש הממשלה ידועה כטובה מאוד, וזהו לא סוד שנתניהו יודע להשתמש בידיו ובשפת הגוף לטובת הצגת המסר אותו הוא מעוניין להעביר.

במסיבת העיתונאים היום נתניהו הרבה להשתמש בשתי ידיו בתנועה כאילו הוא מושך את הקהל אליו, מחווה זאת משדרת רצון לשכנע את הקהל ללכת בדרכו ולהאמין בה.

נתניהו מעורב רגשית בנושא אך אינו מצליח לשדר חיבור אמיתי לבעיה והוא מצטייר כמנותק, בניגוד לרצונו. נתניהו שם את משקפיו בקצה אפו, כשהמסגרת חוצה את עיניו וגורמת לו להסתכל על הקהל מלמטה למעלה, פעולה ששמה מעין חוצץ בינו לבין הקהל.

 רה"מ מנסה לשדר שהוא מבין שבעית הדיור פוגעת באנשים - אך השארת המשקפיים במקומם משדרת ניכור וריחוק. כשהוא מוריד את משקפיו ומנפנף בהם הוא משדר חשיבה ותכנון ומעצימה את הנאום באמצעות אביזר הרומז על חוכמה.

בעת תיאור ביצוע הצעדים אותם תיאר נתניהו נועל את מרפקיו ואוחז את הפודיום בחוזקה. בפעולה זו נתניהו מעביר מסר שהפעולות לא הולכות להיות קלות ומיידיות אלא שיש עוד זמן עד שנראה שינוי.

הוא ממשיך לשכנע את צופיו באמצעות הנפת אגודלו למעלה, עניבת עניבה בצבעי הדגל, חיוך מעת לעת. ברור כי החיוך שלו אינו טבעי אלא חיוך מאולץ ומתוח שלא משדר שמחה אלא רצון לתקשר טוב יותר עם הסביבה.

שטייניץ מתוח - ומחפש חיזוק מרה"מ

אחריו עלה לנאום שר האוצר יובל שטייניץ, שהגיע למסיבת העיתונאים עם עניבה אדומה. הצבע האדום משדר רגש עז מצד אחד, ורצון להישמע ולהיראות מצד שני.

שפת הגוף שלו מסמנת כי הוא מוכן לשלב העשייה, הוא מאמין כי הוא יכול לעשות את העבודה כמו שצריך. הוא מסתכל רבות לכיוונו של נתניהו כדי לחפש אישור לתחושותיו. שפת הגוף שלו משדרת מתח וחוסר נוחות לצד חוסר מעורבות רגשית, בניגוד לראש הממשלה.

שטייניץ משתמש בידיו אך בניגוד לנתניהו הוא מבצע תנועת הרחקה מהגוף, תנועה המשדרת מסר תנו לי לעשות את העבודה בשקט. שר האוצר נגע במיקרופון מספר פעמים, מחווה שמשדרת רצון להישמע וגם משדרת מתח וחוסר נוחות, גם זאת בניגוד לנתניהו שלא נגע במיקרופון כלל. כשהתיישב, שר האוצר גירד מספר פעמים את שפתו העליונה מה שמסגיר מעורבות רגשית גבוהה ורצון לאזן רגשות.

שפת הגוף בעת המפגש של ראש הממשלה ושר האוצר היא קרה. נתניהו לא יצר קשר עין עם שטייניץ אלא רק הרים את ידו מתוך נימוס. שטייניץ מחפש את אישורו של ראש הממשלה לדברים שאמר מתוך ידיעה שהוא זה שמקבל את ההחלטות, אך נתניהו לא משדר מסר שמקבל את מסריו של שטייניץ. 

דורית עוזיאל היא יועצת למיומנויות תקשורת בחברת אופקטיבי

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק