כך ניצחנו במאבק על המשלחת לפולין

בסופו של מאבק, עבר בכנסת החוק המעניק סיוע בגובה של כ-70% מעלות הנסיעה לפולין למשפחות מעוטות יכולת. החוק מהווה ניצחון לכל אלה שלא לקחו חלק במסע החשוב הזה, רק משום שההוצאה הכלכלית הכבידה על משפחתם. גל בוגר, תיכוניסטית שהתייאשה מהמערכת, בטור דעה מיוחד

"מצעד החיים" באושוויץ. ניצחנו במאבק (רויטרס)

כבר מספר שנים שנאבקות משפחות מעוטות יכולת להוציא את ילדיהן למסע לפולין מטעם בית הספר. המסע, שמחירו נע בין 5,000 ל-8,000 שקל בדרך כלל, הוא פריבילגיה אותה יכולים להרשות לעצמם רק אנשים בעלי הכנסה מסוימת.

לאחרונה, הועבר חוק לפיו תסבסד הממשלה כ-70% אחוזים מהסכום הנדרש ליציאה למשלחת, ובכך למעשה, לצמצם את הפער הקיים בין התלמידים. חוק זה מייצג את ניצחון המאבק על צמצום הפערים הכלכליים בין תלמידים ומהווה נקודת ציון משמעותית בדרך לחיסול הפערים.

באוקטובר האחרון יצאתי עם המשלחת לפולין מטעם בית הספר שלי, וזאת לאחר לא מעט מאבקים להשגת הכסף הנדרש. בעת ניסיונותיי להשיג מלגה מטעם העירייה ובית הספר, נתקלתי לא רק באזלת היד של הממסד, אלא גם באטימות קרירה כלפי מצוקתי.

המלגות חולקו בשיטת "כל הקודם זוכה"

היות ובית הספר שלי ממוקם בשכונה המאכלסת בתוכה משפחות קשות יום רבות, רמת הביקוש למלגות הייתה גבוהה מאוד. הסכום שהוקצב למלגות, חולק באופן גס בין התלמידים שהתקשו לשלם את המשלחת ופעל בשיטת "כל הקודם זוכה". התמודדות עם בעיות מסוג זה הוכיחה לי שהמצב לא רק דורש תיקון ברמת ההגינות בחלוקה, אלא גם ברמת היכולת לתת. המלגות היו מצומצמות ולא הועילו כלל לרוב המשפחות שביקשו אותן.

בעיניי, החוק שעבר הוא משמעותי לאין שעור. חשיבות היציאה למסע לפולין היא גבוהה, ונכונות הממשלה לעזור לאלה שידם אינה משגת סכומים בסדר גודל כזה היא חיובית ומדרבנת. המאבק אותו מנהלות המשפחות בעזרת העמותות השונות, הוא לא רק על כסף, הוא על ערכים. תמיכה ממשלתית מסוג זה מקלה רבות ומאפשרת לתלמידים רבים, כמוני, שחטאנו היחיד הוא מצבנו הכלכלי, לקחת חלק במסע שחשיבותו, לפחות בעיניי, שוות ערך לכל שנותינו בתיכון.

המסע לפולין, מעבר להיותו שיעור חשוב בהיסטורית העם היהודי ומורשת גבורתו, הוא גם שיעור חשוב בערכים אנושיים. במהלך המסע נחשפתי למהות שלנו כבני אדם, לאופן בו אנו מתנהלים בחברה ולמאבק לקיום בסיסי של הנפש והגוף.

ניצחנו במאבק

באופן בו אני רואה את הדברים, מניעת המסע לתלמידים מסוימים היא בגדר בושה. פתיחת אפשרות שכזו לבני נוער בכל שנה, צריכה לבוא עם אמונה אמיתית כי לכל תלמיד תינתן ההזדמנות לקחת חלק במשלחת.

הסיבה לשמה אנו יוצאים בכל שנה למסע לפולין, היא לא לטייל בחו"ל עם החבר'ה מהכיתה ולעשות קניות בדיוטי פרי. אם זו הייתה הסיבה, ישנם מקומות יותר אטרקטיביים מפולין הקפואה והמנוכרת. אנו יוצאים למסע בכדי ללמוד על עמנו, על המורשת העקובה מדם שלנו, על המאבק הקיומי שניהלנו כדי להקים מדינה, והחשוב מכל- להבין מי אנחנו ולאן פנינו.

ומעכשיו כולנו נוכל לעשות זאת, ניצחנו.

הכותבת הינה פעילה חברתית בארגון lead ותיכוניסטית שהתייאשה מהמערכת

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק