איימי וויינהאוס: אמיתית עד הסוף

אם שוטר היה עוצר את איימי ווינהאוס, היא הייתה משתמשת בדוח להסניף עוד שורה. נזכור אותה, כמו רבים לפניה, כזמרת מופלאה, אמנית אמיתית בנשמתה ובמעשיה, שנהנינו ממנה רק כמה שנים בודדות. כך איבדנו את הצליל הכי חשוב ב-15 שנים האחרונות

עמרי רונן (יח"צ)

הספקנו ליהנות ממנה רק כמה שנים בודדות. הקול השונה, האטיטיוד שכל כך לא מתאים למאה ה-21 - הישירות, הגישה האמנותית-משוגעת שבעידן שלנו לא מאפשרת להגיע באמת רחוק, כל אלה לקחו את איימי וויינהאוס הכי גבוה שאפשר בעולם המוזיקה.

ויינהאוס פרצה לחיינו בתקופה בה התחילו להבין ש"הכל פופ", הכל מתוכנן, פלסטיקי, גישת הרוקנרול של "לא שם זין" היא כבר רק תדמית מתוכננת של יחצ"נים. כנראה שאנחנו צריכים פעם בכמה שנים מישהו אמיתי שגם יגיע הכי רחוק שאפשר.

גם מוזיקלית, איימי ויינהאוס, יחד עם מי שהעיד על עצמו לאחר מותה כ"תאום המוזיקלי שלה", המפיק מארק רונסון, הצליחו להמציא את המוזיקה מחדש. מאז סוף שנות ה-90 תעשיית המוזיקה מחפשת את עצמה - איך מחדשים. מה הסאונד הבא. נגמרו הז'אנרים.

מוזיקה של שנות ה-40 בהפקה של המאה ה-21

והשניים האלה באו, לקחו את המוזיקה הנפלאה של שנות ה-40, מגע של ג'ז מעושן, והוסיפו לכל זה הפקה של המאה ה-21. מדובר בצליל הכי חשוב ב-15 שנים האחרונות.

אז נכון, כולם התבדחו על איימי. אתרי אינטרנט שמציעים לכם להמר מתי היא תמות. קטעי יוטיוב של השטויות שלה. הורים שטוענים שאין לה הרבה זמן לחיות. כי כשלאדם יש שריטה קשה כל כך בראש, כל מה שאפשר לעשות זה ליהנות מהכישרון האינסופי.

ושנבין, אם אצלנו בארץ, בצמרת הפופ, כולם נראים לנו מתוכננים, מתוסרטים, אז בצמרת העולמית זה כך פי כמה. ולמרות זאת הגיע ויינהאוס ונתנה הכל לפרצוף שלנו.

סו וואט? היא סך הכל בת 27

אם שוטר היה עוצר את וויינהאוס היא הייתה משתמשת בדוח להסניף עוד שורה. הזמינו אותה לסיבוב בסרביה? היא תברר מה מצב הכימיקלים שם. הבדיקה, אגב, בלייב תוך כדי המופע.

כי מה יכולה לעשות בחורה בת עשרים ומשהו, מופרעת אמיתית, שכולם רק מספרים לה כמה היא כישרונית, שלא מבינה בשביל מה להתאמץ להרוויח עוד כמה מיליונים כשיש לה כבר כל כך הרבה והיא לא יודעת מה עושים איתם גם ככה? אז יידפק סיבוב הופעות, סו וואט? היא סך הכל בת 27.

כולנו יודעים להתלונן על זמרים רבים ש"הם משעממים", ש"אין להם אמירה". אז הצד השני של המטבע הזה הוא איימי וויינהאוס. מערכת בידורית-מוזיקלית שרק מתדלקת אמנים להיות מיוחדים, להיות מאופיינים, לבלוט ולייצר כותרות - עלולה להביא לאבדון.

אז גם את איימי ויינהאוס, כמו רבים לפניה, נזכור כזמרת מופלאה, אמנית אמיתית בנשמתה ובמעשייה, שנהנינו ממנה רק כמה שנים בודדות. ועם השנים גם התרומה שלה תתפוגג, שוב נחפש כולנו סאונד חדש ומלך חדש להכתיר. נחפש מישהו "שונה", כזה שלא עושה חשבון, מפוצץ מכישרון, ועדיף כזה שלא עושה חשבון ומייצר עניין וכותרות, ונזין אותו ברצון הזה שלנו, עד שגם הוא ייסחט עד הסוף וייכנס לספרי ההיסטוריה של המוזיקה.

עמרי רונן הוא מנהל התכניות של רדיו תל אביב 102FM ומגיש המצעד של המדינה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק