הנשיא גייס 86 מיליון דולר ב-3 חודשים

ארצות הברית על סף משבר כלכלי חמור, אבל כל זה לא מפריע לנשיא ברק אובמה לגייס סכומי עתק לקראת קמפיין הבחירות שלו. אובמה גייס בחודשים האחרונים יותר ממה שגייסו כל המועמדים הרפובליקנים יחד ובכלל - הוא גייס יותר כסף מכל נשיא אחר בהיסטוריה של ארצות הברית. ולמרות זאת, רק 48% מהאמריקנים מרוצים מתפקודו

ג'ונתן מן, CNN (CNN)

לממשל האמריקני אוזל התקציב, אבל זה לא מפריע לנשיא ברק אובמה לשבור שיאים באיסוף מזומנים. למרות שיעורי האבטלה הגבוהים, התמיכה הנמוכה בתפקודו והסיכון שלראשונה בהיסטוריה ארצות הברית לא תוכל להחזיר את חובותיה - נתונים חדשים שהתפרסמו השבוע מלמדים שאובמה צבר כמות מדהימה של תרומות כספיות במסגרת קמפיין הבחירות שלו לכהונה שנייה כנשיאה של ארצות הברית.

על פי הנתונים, בשלושת החודשים האחרונים גייס אובמה תרומות בסך 86 מיליון דולר, סכום גבוה הרבה יותר מזה שגייס הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש שצבר 50 מיליון דולר בשלושת החודשים הרווחיים ביותר בקמפיין שלו בשנת 2003. בנוסף, אובמה גייס עד כה יותר כסף מכל אחד מהרפובליקנים המתמודדים מולו במרוץ לנשיאות. למעשה - הוא גייס יותר כסף ממה שאספו כל המתמודדים הרפובליקנים יחד.

מבין המועמדים הרפובליקנים, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני הצליח לגייס את הסכום הגבוה ביותר, אבל 18 מיליון הדולר שלו הם חלק מזערי מהמזומנים שהשיג אובמה עד כה. הבחירות לנשיאות ארצות הברית יתקיימו בעוד יותר משנה, בחודש נובמבר 2012, וגיוס הכספים המוקדם מהווה רק אינדיקציה אחת על מעמדו של אובמה. ביתר המדדים - לנשיא המכהן יש סיבה לדאגה.

רק 48% מהאמריקנים מרוצים מתפקוד הנשיא

מסקר CNN האחרון שנערך עולה שרק 48% מהנשאלים מרוצים מתפקודו של ברק אובמה כנשיא ארצות הברית. המשיבים ציינו שדאגתם העיקרית היא מצב הכלכלה, לכן כששיעור האבטלה במדינה עומד על 9.2%, אובמה לא יכול להרגיש גאה מידי באיכות תפקודו.

עם זאת, לאובמה יש יתרון עצום על פני יריביו הרפובליקנים: אחדים מהמועמדים עדיין נאבקים להציג את זהותם לציבור האמריקני בעוד שלעומתם הנשיא הוא אחד האנשים המפורסמים בעולם. כמו כן, הרפובליקנים מתמודדים זה כנגד זה כדי לזכות במעומדות המפלגה שלהם לתפקיד נשיא ארצות הברית וגורמים לכך שהדולרים של התורמים הפוטנציאליים מתחלקים בין קהל של מתחרים.

אף אחד מהמועמדים הרפובליקנים לא הצליח ליצור רמת התלהבות כמו זו שייצרו אובמה והילרי קלינטון במרוץ שלהם לראשות המפלגה הדמוקרטית בשנת 2008. תוסיפו על זה את העובדה שלאף אחד מהם אין את מכונת גיוס הכספים המשומנת שאובמה הקים לטובת הבחירות הקודמות כשהצליח לגייס סכום שיא של 745 מיליון דולר. הנשיא מעולם לא פירק את מערך גיוס התרומות שלו ולכן היה לו קל להתניע אותו מחדש לקראת הבחירות בשנה הבאה.

אובמה מגייס יותר כסף מכל נשיא אמריקני אחר בהיסטוריה

אם אובמה מרגיש מרוצה ממזלו הטוב, הוא שומר על תחושותיו לעצמו. אולי דעתו מוסחת מהעניין הכספי השני שיש לו על הראש - יש לו עד ה-2.8.11 להגיע להסכם עם הרפובליקנים על העלאת תקרת החוב של אמריקה. ההסכם הזה הוא קריטי על מנת לאפשר לוושינגטון להמשיך ללוות את הכספים הדרושים לממשל כדי לתפקד. כנראה שזה לא יעזור לאובמה להשוויץ בכך שהוא באופן אישי מגייס יותר כסף מכל נשיא אמריקני בהיסטוריה של ארצות הברית.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק