רון ויינרייך: מהפציעה בלבנון ועד כוכב נולד

לפני 5 שנים, בזמן מלחמת לבנון ה-2, נפצע רון ויינרייך לאחר שהטנק עליו פיקד פגע בבניין. בריאיון לערוץ החדשות הוא משחזר את רגע הפגיעה בו הבין שנפגע בעמוד השדרה. "בעקבות הפציעה, לא היה לי כעס על המדינה, אבל כן על המלחמה. כל מי שחוצה את הגבול וחושב ששום דבר לא יקרה לו אז הוא חי בסרט", הוא מספר

חמש שנים למלחמת לבנון: רון ויינרייך היה מפקד טנק בזמן מלחמת לבנון השנייה. היום, חמש שנים אחרי, הוא נזכר בתאונת הטנק שהותירה אותו משותק ברגליו ומספר על החוויה שעבר בתכנית "כוכב נולד".

בריאיון לערוץ החדשות מספר ויינרייך על התאונה שעבר: "האמת היא שזה נשמע בצורה פחות דרמטית ממה שזה היה באמת, אבל בגדול אני הובלתי שיירה מלבנון בדרך חזרה. היו שם מספר טנקים ועוד כלי רכב ממוגנים ובעת מעבר בתוך כפר הטנק שלי התנגש בתוך בניין. הוא קרס לי על הטנק וקרס עלי".

"אני הייתי המפקד של הטנק", מציין ויינרייך, "זה שבדרך כלל נמצא עם הראש מחוץ לטנק. הבטון נפל דרך הפתח על הגב שלי. אני נשארתי בהכרה, הבנתי מה קרה וכי אני הייתי מתנדב נוער במד"א, זכרתי מה זה פגיעה בחוט השדרה, והבנתי שזה מה שאני חווה. הרגשתי כאב חזק בגב. הייתי קבור מתחת להרבה פסולת ועשיתי הכל כדי להישאר בעניינים".

"אני הבנתי את זה כבר דקה אחרי שזה קרה, בגלל שהבנתי פחות או יותר מה הסימנים של הפגיעה. גם המחשבות רצות, והיו דברים יותר חשובים והיה חילוץ חשוב שהיה צריך לקרות. החברים שלי הם בסדר, לא נפגעו, רק אני נפגעתי באירוע הזה", מסביר ויינרייך.

 "נוסע לארה"ב לייצג את ישראל"

ויינריך מוסיף, "בעקבות הפציעה, לא היה לי כעס על המדינה, אבל כן על המלחמה. כל מי שחוצה את הגבול וחושב ששום דבר לא יקרה לו אז הוא חי בסרט. אני לא הייתי צריך לחכות לדוח וינוגרד, עוד שהייתי שם עם הטנק שלי על גבול הצפון ועוד לא חצינו את הגבול, כל טנקיסט יודע שעמוד השדרה של צהל בלוחמה של השריון, תמיד הוא מוביל את הפריצה הקרקעית. כל טנקיסט ברוח לחימה להיכנס ולהילחם נגד האויב שלנו. זה לא רומנטיקה, זה אמיתי. כולנו ישבנו על הגבול והשתוקקנו להיכנס. זה היה מוזר שהטנקים לא נכנסו להילחם".

"הרבה פעמים זה שהצבא במילואים לא היה ערוך לכל מה שהיה צריך לקרות, בכל זאת, חשוב להזכיר מילה אחרת יש את הביטוי המפורסם 'מלחמה זה ממלכת החוסר ודאות' - זה כמו שבזמן המלחמה קיבלתי עיתון שהיה כתוב בו שהמג"ד שלי עלה על מטען, והוא וכל הצוות לא בעניינים יותר", אומר ויינרייך.

לדברי ווינרייך, "אי אפשר לצפות מה יקרה במלחמה. מנסים להיות בשליטה. אבל זה בלתי אפשרי. שיש מחסור בציוד, זה החיים, ככה זה קורה וצריך לבקר את זה. מי שמכיר את זה יודע שלעולם המפות יהיו בבלאגן ותמיד לא יהיה מספיק אוכל ודלק וזה החיים. אני מוכן להישבע שזה בכל הצבאות בעולם".

ויינרייך התייחס גם להופעתו ב"כוכב נולד": "החוויה ב"כוכב נולד" היתה בלתי רגילה. אני באתי לתכנית לא בשביל להתפרסם אלא כדי לבוא ולהיות שם, להראות לאנשים ולכל מי שיושב בבית שהכל בסדר, הכל אחלה. גם שעזבתי את "כוכב נולד" מוקדם או מאוחר, אני עשיתי את שלי. המוסיקה שלי מושפעת מאוד ממה שעברתי. אני הייתי מוזיקאי לפני הצבא, ובגלל התפקיד שלי בצבא לא היה לי פנאי לעסוק במוזיקה. אחרי הפציעה החלטתי שאני בונה אולפן בבית ושאני מקים להקה בצורה רצינית. בספטמבר אני וחברי SIREN יוצאים לסיבוב הופעות בארה"ב ולייצג את ישראל".

אתר להקתו של רון ויינרייך SIREN

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק