סיון רהב-מאיר עושה "לייק" לסופשבוע ארוך

"הרכבת עזבה את התחנה", כך אמר אתמול יוזם הצעת החוק להארכת סוף השבוע, השר סילבן שלום. בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט, מונה סיון רהב-מאיר את היתרונות הרבים בהארכת סוף השבוע, גם ברמה האישית, גם ברמה המשפחתית ואפילו ביחסי דת ומדינה

סיון רהב מאיר. תומכת בסופ"ש ארוך (חדשות 2)

הבדיחה מספרת על המומחה שבא לבדוק אם כדאי לעבור בישראל לשבוע עבודה של חמישה ימים, וכתב בהמלצותיו: "אולי כדאי להתחיל קודם כל בשבוע עבודה של יום אחד". אבל החל מאמש זו לא בדיחה. סילבן שלום הציע הצעת חוק, הדיון הציבורי החל, ואתמול נתניהו הודיע שהקים ועדה שתסיק מסקנות בקרוב (טוב, אם הקימו ועדה אולי זו כן בדיחה?). מעבר לשאלה הכלכלית שכבר נידונה לרוב, הנה עוד כמה הרהורים ראשונים והשלכות אפשריות של הכרזה על סופשבוע ארוך בישראל:

  • ה"גזרים" המובטחים נשמעים נפלא. יום לימודים ארוך, מפעל ההזנה במערכת החינוך ושאר התופינים הם דברים שמזמן היו צריכים להיות כאן. אם הצעת החוק הזו היא שתזיז לבסוף הדברים האלה ותקדם את יישומם - זה יהיה נפלא. הסינכרון עם כלכלת מדינות העולם נשמע גם הוא סיבה מוצדקת. האגדה בגלי צה"ל מספרת על כתב כלכלי שנהג לשכוח שביום ראשון הבורסות בעולם מושבתות, ולעדכן בטעות על המדדים והמספרים משם. מעכשיו הוא לא יתבלבל יותר, גם באחד העם ינוחו.
  • נוכל לנשום יותר. בעולם כל כך חומרני, וורקוהוליסטי והישגי, זה מבורך לקחת עוד יום של פסק זמן מהמרוץ התמידי. סופשבוע ארוך יביא איתו גם "אווירת סופשבוע" ליותר זמן. הרי יש אווירה רגועה יותר אצלנו, כבר מערב שבת. למה לא להאריך אותה? אנחנו מחייכים יותר, רגועים יותר, נעימים יותר. במקום לקבל ביום ראשון בבוקר את "בוקר טוב ישראל", ו"מה בוער", נוכל לקום ביום ראשון לעוד יום של שלווה, יום שכולו "ארבע אחרי הצהריים". מה רע? בברכת המזון בשבת אומרים "הרחמן הוא יזכנו ליום שכולו שבת ומנוחה לחיי העולמים". כלומר, השאיפה העתידית הבסיסית של האנושות היא להגיע למצב של רוגע והתבוננות, בלי מרוצה תמידית אחרי הפרנסה וטרדות היומיום. אם סילבן שלום מסוגל לקדם אותנו לשם, אני איתו.
  • סופשבוע ארוך יאפשר לנו לבדל ולהבדיל בין שני ימי החופש, שהיום הם לצערי מעורבבים - יום שבת ויום ראשון יהיו ימים שונים. שבת תהיה שבת, שבת קודש, שבת מנוחה, יום של עצמך, של המשפחה והקהילה, של המעגל הקרוב, ויום ראשון יהפוך להיות הסאנדיי הישראלי, יום קניות ופעילות ואקשן וסידורים. יש לי הרגשה שזה יעשה טוב גם ליחסי דת ומדינה.
  • ועוד כמה השלכות, בקטנה: האם עיתוני סוף השבוע יהיו מעתה עבים יותר (והאם זה בכלל אפשרי)? האם חייל שנשאר "שבת" ביחידה יישאר גם "ראשון"? האם שכרו של העורך המוזיקלי של "סופשבוע רגוע בגלגל"צ" יוכפל? והאם הישראלי הפיינשמקר יוכל סוף סוף לשלוח את ילדיו למה שמכונה "סאנדיי סקול"?
  • אבל מעל הכל, יש סיבה אחת ברורה לתמוך בחוק החדש: כשתדחה כל מיני שיחות עם אנשים או משימות ומטלות ל"אחרי הסופשבוע" - זה יגיע אחרי הרבה יותר זמן. 

הצטרפו לדף הפייסבוק של סיון רהב מאיר  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק