כך סייעה ישראל למארגני המשט לנצח

עימות חזיתי ואלים עם חיילים אומנם לא התרחש, אבל מארגני המשט השני לעזה יכולים לקצור לעצמם הצלחה - דווקא בשל תרחישי האימים בישראל, שלא התקיימו. ההיערכות חסרת התקדמים של צה"ל והפעילות הדיפלומטית היא שהביאה להשגת מטרתם - השבת סוגיית המצב בעזה למרכז תשומת הלב הבינלאומית

הקומנדו היווני על אוניית המשט (חדשות 2)

למרות האופוריה - המשט השני משיג את מטרותיו! זה זמן רב ששרי ממשלת ישראל לא מיהרו להתראיין בכלי התקשורת כפי שעשו היום. זה זמן רב שלא שרתה אופוריה כזו בישיבת הממשלה. זה זמן רב שמדינת ישראל לא רוותה נחת כפי שחשה בסוף השבוע האחרון.

תמונות הלוחמים היוונים המצויידים היטב מיירטים את ספינת הטיולים האמריקנית - "תעוזת התקווה", שיצאה מנמל פיראוס כשעל סיפונה כמה עשרות פעילי שמאל תמימים ואולי אף הזויים ועוד יותר מ-11 עיתונאים, הוכיחו מבחינתם את ניצחון מדינת היהודים.

העובדה שהממשלה המקרטעת ביוון, שנאנקת תחת עול חובות בלתי אפשרי, לא נותנת לספינות המשט השני שהתקבצו בתחומה להפליג, ושהממשלה החדשה-ישנה בטורקיה, ששקועה עד צוואר בעימות המידרדר בסוריה, לא רצתה עימות נוסף עם ישראל, וכשממשלת קפריסין שקשורה כל כך בשתיהן החליטה ראשונה להרחיק ידה מיוזמת המשט - כל אלה נתפסים בירושלים כהישג מדיני מזהיר.

אלא שאם נבחן בשיקול דעת את מטרות המשט נקבל תמונה אחרת לחלוטין. ככל שהאדירה מדינת ישראל את הכנותיה לקראת המשט השני, כך גדלה תשומת הלב שהוא קיבל בתקשורת העולמית. ככל שהגדילה ישראל בהצהרותיה ובתדרוכיה את מימדי ה"סכנה", כך היתווספו כתבים וצוותים לספינות. וכך, הססמאות שהשמיעו נגד ישראל והשלטים שהניפו נגד המצור העלו את עזה לסדר היום הבינלאומי.

המשט הראשון השיג את מטרתו במחיר דמים כבד - שכן בעקבותיו נסוגה מדינת ישראל ממדיניות "סגר הכוסברה" והיא מגבילה רק מעבר סחורות ביטחוניות מובהקות.

המשט השני כבר השיג את מטרותיו מבלי שנוצר כל עימות חזיתי בין לוחמי צה"ל לבין הפעילים, שכן בשל ההיערכות המופרזת ושיתופי הפעולה הדיפלומטים יוצאי הדופן זכתה עזה ליחסי ציבור חובקי עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת